czwartek, 26 lipiec 2012 09:07

Ukraina gotowa na współpracę z NATO

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

S.Salamatin_R.Shirreff  Info ECAG

Ukraiński minister obrony Dmytro Salamatin spotkał się z zastępcą Naczelnego Dowództwa Połączonych Sił NATO w Europie gen. Richardem Shirreffem. Wizyta odbyła się w ramach oficjalnej wizyty NATO na Ukrainie. Dmytro Salamatin podkreślił, że ukraińskie siły zbrojne są otwarte dla współpracy z Sojuszem w wielu dziedzinach.

"Doświadczenie NATO jest cenne dla nas. Im więcej poznamy, tym bardziej efektywne będą nasze działała jako część wielonarodowych jednostek we wspólnych misjach i operacjach" – podkreślił szef ukraińskiego MON.

Ukraina jest dziś gotowa do współpracy z NATO, jak stwierdza ukraiński resort obrony. Oznacza to jasny krok przesunięcia wektorów bezpieczeństwa Ukrainy w stronę Zachodu.

Kijów znajduje się w trudnej sytuacji politycznej w państwie, ponieważ jest naciskany ze strony Unii Europejskiej w kontekście sprawy Julii Tymoszenko, co hamuje proces integracji ze strukturami unijnymi. Kolejną istotną przeszkodą jest podział polityczny wśród elit politycznych odnośnie kierunków polityki zagranicznej. Ukraina dla Rosji jest ważnym partnerem handlowym i strategicznym i dlatego próbuje przekonać władze w Kijowie, by Ukraina weszła w skład przyszłej Unii Euroazjatyckiej.

Na podst. http://www.acus.org/tags/dmytro-salamatin
Fot. acus.org

Czytany 6819 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04