×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 09 kwiecień 2013 10:16

Tymoszenko jak Łucenko? Nie teraz

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

tym2Info ECAG

Nie ma na razie złudzeń, że prezydent Wiktor Janukowycz zamierza zastosować wobec Julii Tymoszenko „wariant Łucenki”, czyli ułaskawić, a przynajmniej zwolnić z aresztu. Władze w Kijowie tłumaczą, że to pierwsze rozwiązanie nie byłoby możliwe, bowiem sprawa byłej premier jest jeszcze w toku, a jej obrońcy nie wyczerpali wszystkich procedur formalnych.

Ze stanowiskiem tym zgadza się też ukraińska ombudswoman – Waleria Łutkowska. – W przypadku Jurija Łucenko czekaliśmy na moment, gdy wszystkie wewnętrzne środki odwoławcze zostały wyczerpane, dopiero wówczas biuro Rzecznika zwróciło się do prezydenta o ułaskawienie. Sytuacja z Julią Tymoszenko jest nieco inna. W jej przypadku toczą się jeszcze dwa procesy, nie zostały wyczerpane wszystkie krajowe możliwości obrony i odwołań, więc rozmowy o procedurze ułaskawienia byłyby przedwczesne – zaznaczyła W. Łutkowska.

Obrońcy J. Tymoszenko, Siergiej Własenko i Aleksaneder Płachotniuk powtarzają, że w przypadku  sprawy zabójstwa Jewhenia Szczerbania ich klientka zostanie przynajmniej uwolniona z braku dowodów, jeśli nie uniewinniona, natomiast w przypadku wymierzenia kary za inne przewinienia – nie wykluczają wystąpienia o jej zawieszenie lub właśnie ułaskawienie – podał „Kommiersant-Ukraina”.

Skierowane do W. Janukowycza wystąpienie przedstawicieli Parlamentu Europejskiego – Patricka Coxa i Aleksandra Kwaśniewskiego nie odnosi się bezpośrednio do J. Tymoszenko, choć namawia prezydenta Ukrainy do zastosowania „wariantu Łucenki” w „niektórych innych sprawach”.

7 kwietnia prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał dekret ułaskawiający sześciu więźniów, w tym byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenkę i byłego ministra środowiska Georgija Filipczuka.

(karo)

Czytany 4670 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04