×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 18 luty 2013 08:07

Kongres poucza Ukrainę

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Marcykaptur


  Info ECAG

Demokratyczna członikini Izby Reprezentatntów Marcy Kaptur zgłosiła w amerykańskim parlamencie projekt rezolucji wzywającej Ukrainę do uwolnienia wszystkich „więźniów politycznych”, w tym byłej premier Julii Tymoszenko i byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenki.

„Izba Reprezentantów wzywa rząd Ukrainy do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, w celu zapewnienia właściwej opieki medycznej wszystkim zatrzymanym. Izba Reprezentantów wzywa Ukrainę do przestrzegania zasad demokracji i państwa prawa, poszanowania praw człowieka, wolności prasy i wolności wypowiedzi oraz prawa do pokojowych zgromadzeń" – głosi projekt uchwały, opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Kongresu.

Serwis prasowy parlamentu przypomniał też, że już 22 września 2012 r. Senat USA uchwalił rezolucję, zgłoszoną przez republikanina Jamesa Inhofe i demokratę Dicka Durbina, w której wezwał Departament Stanu USA do nałożenia sankcji na ukraińskich urzędników zaangażowanych w prześladowanie polityczne J. Tymoszenko. 

Tymczasem sędzia pieczerskiego sądu rejonowego w Kijowie, Oksana Carewicz – rozpoczęła przesłuchania w sprawie o zabójstwo deputowanego Jewgienija Szczerbania. Afera ta, w którą zamieszany jest m.in. ekspremier Pawło Łazarenko – jest jednym z najpoważniejszym zarzutów wobec J. Tymoszenko. Sama rozprawa przebiegała bardzo burzliwie, zakłócana przez zwolenników byłej premier. Ona sama została w związku z tym ukarana za obrazę sądu grzywną w wysokości 17 tys. euro. Dlatego dalsze postępowanie odbywa się już bez udziału publiczności.

(karo)

Czytany 5468 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04