×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 21 maj 2014 09:12

Zapowiedź nacjonalizacji przemysłu Donbasu

Oceń ten artykuł
(33 głosów)

dpuszilin  Info ECAG

Ogłaszamy pełną nacjonalizację wszystkich przedsiębiorstw należących do oligarchów – ogłosił 20 maja na konferencji prasowej przewodniczący Rady Najwyższej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin. Ustawa w tej sprawie prawdopodobnie zostanie przyjęta 27 maja.

 

Szef donieckiego parlamentu wezwał mieszkańców Donbasu o poparcie tej decyzji przez udział w manifestacji, która odbędzie się w Doniecku w niedzielę 25 maja. – Proszę wszystkich, abyście pozostali na swoich stanowiskach i kontynuowali pracę, ale z mocnym przekonaniem, że od tej chwili to już wasze przedsiębiorstwo – zaapelował.

Wyjaśnił, że decyzja związana jest z odmową płacenia przez oligarchów podatków Donieckiej Republice Ludowej, ale jest to także wyjście naprzeciw oczekiwaniom obywateli. Przez wiele lat okradali nas miejscowi oligarchowie. Nie jesteśmy w stanie powstrzymać marzeń i zamierzeń mieszkańców republiki. Tego procesu już nic nie zatrzyma, lud powstał – stwierdził.

D. Puszilin poinformował też, że nad projektem ustawy nacjonalizacyjnej pracują już prawnicy. – Trzeba ustalić jak to prawidłowo przeprowadzić, żeby nie stracić rynków zbytu, nie pogorszyć sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, a żeby zyski były rozdzielane bezpośrednio pomiędzy pracowników, robotników – wyjaśnił.

Na znak protestu przeciwko decyzji o nacjonalizacji majątków oligarchów do dymisji podał się minister energetyki donieckiej republiki Aleksiej Granowski, były szef donieckiej organizacji Partii Regionów.

Podjęcie decyzji o przeprowadzeniu nacjonalizacji przemysłu przyśpieszyło wezwanie 19 maja przez najmożniejszego ukraińskiego oligarchę Rinata Achmetowa do rozpoczęcia akcji protestacyjnych przeciw Donieckiej Republice Ludowej, w tym... generalnego strajku ostrzegawczego w jego zakładach.

Zamiar nacjonalizacji zgodny jest z Deklaracją Suwerenności Donieckiej Republiki Ludowej z 7 kwietnia 2014 r., która w punkcie 4 stwierdza: „Republika zapewnia warunki dla swobodnego rozwoju i ochrony konstytucyjnie uznanych form własności, które wykluczają zawłaszczanie rezultatów cudzej pracy, przy priorytetowym znaczeniu kolektywnych form własności".

Oprac. J. Kamiński
Na podst.:
http://www.youtube.com/watch?v=8JhpQucgeT0#t=25
http://www.donbass-info.dn.ua/zayavlenie-o-nacionalizacii-lishilo-dnr-ministra-topliva-i-energetiki/
http://vesti.ua/donbass/52575-v-dnr-zajavili-o-nacionalizacii-imuwestva-oligarhov
 

 

Czytany 5663 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 09:02