×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

czwartek, 05 luty 2015 17:07

Założyciel „Ajdaru” wzywa do pokoju

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Info ECAG

Deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Serhij Melnyczuk, były komendant ochotniczego batalionu „Ajdar”, który walczy w Donbasie po stronie Kijowa, niespodziewanie wezwał do wznowienia rozmów pokojowych.

Na antenie telewizji TVi przekonywał o konieczności zaprzestania „przelewu ukraińskiej i słowiańskiej krwi". – Tak, walczyliśmy, ale we wszystkich sprawach można się porozumieć i jak najszybciej zakończyć tę wyniszczająca wojnę. Dlatego, bo z obu stron giną nasi Ukraińcy. Uważam, że nawet rosyjscy żołnierze, którzy giną, powinni żyć. To nasi bracia-Słowianie – stwierdził. – Możemy się dogadać, przecież jesteśmy Ukraińcami – dodał.

Uważa, że stroną w negocjacjach pokojowych, oprócz przedstawicieli republik ludowych Doniecka i Ługańska oraz Rosji, powinni być także powstańczy „komendanci polowi”, którzy – jak przyznał – w zdecydowanej większości są miejscowymi mieszkańcami.

„Nie sposób nie zauważyć, że oświadczenie Melnyczuka otwarcie wchodzi w dysonans z żądaniami bojówkarzy „Ajdaru”, którzy już od kilku dni oblegają w Kijowie gmachy administracji prezydenta, Ministerstwa Obrony i Sztabu Generalnego, żądając wprowadzenia stanu wojennego i ukarania wszystkich zdrajców, którzy ośmielają się siadać za stołem negocjacji z wrogiem” – zauważa ukraiński portal Antifashist.com.

Należący do frakcji parlamentarnej Partii Radykalnej Ołeha Liaszki S. Melnyczuk nie ukrywa swojego opozycyjnego stanowiska wobec obecnych ukraińskich władz. Dlatego deklaruje walkę na dwa fronty: – Jeden front tam, przed wrogiem, a drugi front tutaj, przed niewidzialnym wrogiem, który wyrósł na krwi Majdanu, na krwi „niebiańskiej sotni” i zasiadł teraz u władzy na samej górze.

Batalion ochotniczy „Ajdar”, złożony z byłych aktywistów „Euromajdanu”, oskarżany jest przez Amnesty International o zbrodnie wojenne na ludności cywilnej. W Polsce zbiórkę na doposażenie tej formacji prowadzi m.in. Fundacja „Otwarty Dialog”. Bojówkarzy „Ajdaru” w grudniu odwiedziła w pobliżu linii frontu posłanka PiS Małgorzata Gosiewska.

oprac. JCK
Źródło: http://www.komitet-ukrainski.pl/index.php/ct-menu-item-38/85-wojna-na-ukrainie/122-zalozyciel-ajdaru-wzywa-do-pokoju
http://antifashist.com/item/vnezapno-kombat-ajdara-prizval-k-prekrashheniyu-vojny-i-pryamym-peregovoram-s-komandirami-opolcheniya.html#ixzz3QooUPkiU

Czytany 11384 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 08:49