×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

niedziela, 04 maj 2014 18:17

Ukraina: Donbas odparł zmasowany atak sił rządowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

slavyansk_32  Info ECAG

Doniecka Republika Ludowa przetrzymała dwudniowy, zmasowany atak sił kijowskiego rządu tymczasowego w dniach 2 i 3 maja. Udało się tego dokonać głównie dzięki postawie cywilnych mieszkańców, którzy blokowali ruchy wojskowych kolumn. Były liczne ofiary wśród ludności, wojska rządowe też poniosły znaczne straty. W Mariupolu, w odwecie za atak Gwardii Narodowej na miasto, mieszkańcy spalili budynek biurowy PrivatBanku, należący do prorządowego oligarchy Ihora Kołomojskiego. Powstańcy opanowali także pierwsze przejście graniczne z Federacją Rosyjską.

 

Ataki z różnym natężeniem nastąpiły na miejscowości Słowiańsk, Andriejewka, Kramatorsk, Konstantinowka, Gorłowka i Mariupol. W operacji uczestniczyło ponad 20 śmigłowców i blisko 100 pojazdów pancernych. Zaangażowane zostały jednostki 95. samodzielnej brygady powietrzno-desantowej i Gwardii Narodowej. Niektóre pojazdy oznakowane były symboliką „Prawego Sektora”. Powstańcom udało się zestrzelić dwa śmigłowce bojowe Mi-24 i uszkodzić dwa wielozadaniowe Mi-8. Siły rządowe straciły także co najmniej jeden BTR, który przewrócił się podczas pośpiesznej ewakuacji z Andriejewki. Straty 95. brygady sztab Pospolitego Ruszenia Donbasu ocenia na co najmniej 5. zabitych i 13. rannych żołnierzy. Nie wiadomo, jakie są straty bojówkarzy „Prawego Sektora”, ale co najmniej kilku dywersantów z tej formacji wzięto do niewoli. Odnotowano udział w walce po stronie rządowej zagranicznych najemników. „We wczorajszym boju pod Krasnym Limanem uczestnicy wyraźnie słyszeli jak ranni krzyczeli po polsku i po angielsku” – głosi komunikat sztabu Pospolitego Ruszenia Donbasu.

Po stronie obrońców Donbasu najwięcej ofiar śmiertelnych jest wśród ludności cywilnej. Co najmniej 10 osób zostało zastrzelonych 2 maja przez bojówkarzy „Prawego Sektora” podczas próby przełamania blokady zorganizowanej przez mieszkańców Andriejewki, położonej na południe od Słowiańska. Niektóre źródła mówią, że ofiar śmiertelnych jest kilkadziesiąt, nie mniej niż 40 osób zostało rannych. W Kramatorsku napastnicy z Gwardii Narodowej lub Służby Bezpieczeństwa zastrzelili m.in. 21-letnią sanitariuszkę Pospolitego Ruszenia Julię Izotową. Straty wśród ochotników pospolitego ruszenia oceniane są na co najmniej 4 poległych i około 10. rannych.

Znamienny incydent miał miejsce 2 maja pod Słowiańskiem – rannym pilotem zestrzelonego śmigłowca zaopiekowali się powstańcy, którzy dostarczyli go do szpitala. Wcześniej wylądował przy nim drugi śmigłowiec, ale załoga tylko odebrała pilotowi broń i odleciała, zostawiając rannego kolegę.

W Mariupolu, w odwecie za atak na miasto oddziałów Gwardii Narodowej, nocą z 4 na 5 maja został spalony przez mieszkańców budynek biurowy PrivatBanku. Bank ten należy do gubernatora obwodu dniepropietrowskiego Ihora Kołomojskiego, jednego z głównych ukraińskich oligarchów. Kołomojski znany jest jako sponsor neofaszystowskich ugrupowań "Swoboda" i "Prawy Sektor" oraz operacji pacyfikacyjnych w zbuntowanych regionach Ukrainy.

"Świat nie widział jeszcze takiego heroizmu: cywilna ludność i ochotnicy Donbasu powstrzymali zbrojne ataki regularnych wojsk i struktur siłowych przestępczej kijowskiej junty" – głosi komunikat władz Donieckiej Republiki Ludowej.

W reakcji na atak sił rządowych na terenie donieckiej republiki w Ługańsku ludowy gubernator obwodu Walerij Bołotow podjął decyzję o uzbrojeniu mieszkańców miasta z zasobów zajętego arsenału obwodowej komisji wojskowej.

3 maja ustanowiony został pierwszy korytarz pomiędzy terytorium opanowanym przez powstańców na Wschodniej Ukrainie a Rosją. Siły samoobrony opanowały przejście graniczne we wsi Juganowka w obwodzie ługańskim.

Na podst.:
http://rusvesna.su/news/1399210664
https://www.youtube.com/watch?v=61V4Rukphcg
http://lifenews.ru/news/132573
http://rusvesna.su/news/1399189278
http://rusvesna.su/news/1399199128
http://www.youtube.com/watch?v=roKztGS5eMo
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=859859767374103&set=a.557388854287864.148815.100000502631571&type=1&theater
http://rusvesna.su/news/1399158434
Fot. http://rusvesna.su

Czytany 5368 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 09:10