×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

sobota, 21 czerwiec 2014 10:54

'Reżim Janukowycza' wiedział o secesji Krymu?

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Crimea_mapka  Info ECAG

Jak poinformował, 20 czerwca na swym profilu na FaceBooku, deputowany do Rady Najwyższej z frakcji Batkiwszczyna Hiennadij Moskal – byłe kierownictwo ukraińskie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele, Prokuratora Generalna i Służba Bezpieczeństwa wiedziały o przygotowywaniu przez Rosję aneksji Krymu. 

 

„Jeszcze 19 lutego 2014 roku, zgodnie z ustalonym wcześniej kalendarzem Prokuratura Generalna i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w A[utonimicznej] R[epublice] Krymu, prowadziły regularne postępowania kryminalne […]. Wygląda na to, że były szef sewastopolskiej miejskiej delegatury SBU Petro Zyma, mianowany przez samozwańczego premiera [Sergieja] Aksonowa naczelnikiem SBU na Krymie, razem ze swym sztabem […] przeszedł na stronę Rosji, co pozwoliło na stworzenie tam miejsowego oddziału Federalnej Służby Bezpieczeństwa” – napisał polityk. Parlamentarzysta ponadto stwierdził, iż: „według posiadanych przeze mnie informacji, część z nich [funkcjonariuszy] przekazała […] FR dossier polityków ukraińskich, które zostały następnie wykorzystane do szantażu”.
 

Władze porewolucyjnej Ukrainy oskarżyły już wcześniej byłego prezydenta i jego otoczenie o bycie rosyjską „agenturą wpływu” oraz udostępnienie – po „przewrocie lutowym” – poufnych informacji o systemie bezpieczeństwa i stanie sił zbrojnych Ukrainy, co umożliwiło następnie „pełzającą agresję”. Hennnadij Moskal, to były generał milicji i przewodniczący komisji służb specjalnych, który w okresie EuroRewolucji składał interpelacje poselskie w sprawie zabitych „rewolucjonistów”. 19 lutego ujawnił on, iż operacje sił bezpieczeństwa wobec uczestników EuroMajdanu nadzorowali p.o. szefa MSW Witalij Zacharczenko i zastępca dowódcy SBU Wołodymyr Tocki. Operacja resortowa nosiła kryptonim „Chwyla” („Fala”) zaś SBU „Bumerang” i miała charakter zabezpieczający. Za pierwszą akcję bezpośrednio odpowiadał zastępca ministra – Wiktor Ratuszniak i dowódca WW – gen. por. Stanisław Szulak.  Z kolei operacja SBU została wykonana siłami Centrum Antyterrorystycznego, którym kierował wspomiany już I zastępca komendanta. Informacje te, dużej mierze, przyczyniły się do fiaska realizacji scenariusza siłowego w Kijowie.

Fot. www.therightperspective.org
Oprac. M. Kellen

Czytany 5981 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 08:54