×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

niedziela, 11 maj 2014 09:52

Obchody Dnia Zwycięstwa w Kijowie: 'Brońcie pokoju!'

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

protest_dzwy  Info ECAG

Z okazji Dnia Zwycięstwa, obchodzonego w państwach poradzieckich tradycyjnie 9 maja, przemarsz przez Kijów i uroczysty mityng na Grobie Nieznanego Żołnierza w parku Wiecznej Sławy zorganizowała Postępowa Socjalistyczna Partia Ukrainy (PSPU). Zebrani zwrócili się m.in. z apelem do obywateli państw Unii Europejskiej, aby nie popierali ugrupowań, które wsparły kijowski Majdan.

 

W obchodach oprócz zwolenników PSPU wzięli udział także przedstawiciele innych ugrupowań wchodzących w skład Frontu Ludowego Oporu Przeciw Eurokolonizacji: Partia „Kijowska Ruś", Robotnicza Partia Ukrainy (marksistowsko-leninowska), Związek Prawosławnych Bractw Ukrainy i ZUBR – Związek Ukrainy, Białorusi i Rosji.

– My, naród radziecki, zwyciężyliśmy w tej strasznej wojnie. Zapłaciliśmy za to kolosalną cenę 27 mln istnień ludzkich. Sława wielkiemu radzieckiemu narodowi-zwycięzcy! – przemawiała liderka PSPU Natalia Witrenko. Zaapelowała też do sprawujących władzę na Ukrainie: – Przerwijcie wojnę, ocalcie kraj!

Aleksandr Bondarczuk, lider Robotniczej Partii Ukrainy nakreślił cele stojące przed ukraińskim ruchem socjalistycznym po lutowym zamachu stanu w Kijowie: – Nasze zadanie to dać odpór ciemnym siłom reakcji i zbudować na naszej ziemi ustrój radziecki, socjalistyczny, który stworzy ludziom normalne warunki do życia.

Podczas wystąpień rozlegały się głosy solidarności ze zbuntowanym Donbasem i całym Południowym-Wschodem Ukrainy. Wznoszono hasła antybanderowskie i internacjonalistyczne („Niech żyje przyjaźń narodów!"), a także głoszące ideę jedności narodów wschodniosłowiańskich. "Obama, Merkel, Ashton – odpowiedzialni za nazistowską dyktaturę", „Konieczna jest ukraińska Norymberga" – głosiły napisy na transparentach.

Zebrani uchwalili rezolucję „Razem zwyciężyliśmy faszyzm, razem odrodzimy kraj", w której zwrócili się m.in. do obywateli Unii Europejskiej: „Spod Wiecznego Ognia, z miasta-bohatera Kijowa zwracamy się do wszystkich Europejczyków: w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie głosujcie na te partie, które wspierały Euromajdan w Kijowie, usprawiedliwiały zamach stanu dokonany przez ukraińskich neonazistów i przemilczają ich zbrodnie. Uprzedzamy Was: jeśli nie wyrzucicie z polityki Unii Europejskiej popleczników ukraińskich neonazistów, jutro zagrożenie przyjdzie do Waszych krajów i Wy też otrzymacie swoje Odessy, Słowiański, Mariupole".

„Wierzymy, że postępowa ludzkość wykaże mądrość i znajdzie w sobie siły, żeby oczyścić światową społeczność od nazizmu, faszyzmu, rasizmu. Zwracamy się do Was z Kijowa – stolicy Ukrainy, ogarniętej ogniem wojny domowej: brońcie pokoju!" – czytamy w rezolucji.

Popularność ukraińskich komunistów-marksistów z roku na rok spada. PSPU zdecydowanie bardziej popularna jest we wschodnich obwodach państwa, aniżeli w centrum, czy na zachodzie, przy czym poparcie to oscyluje poniżej progu wyborczego w skali krajowej. Zapewne ta sytuacja leżała była jedną z podstaw decyzji o nieuczestniczeniu w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2012 r. Wspomniene ugrupowania silnie opowiadają się za współpracą z Rosją i krytykują trendy prozachodnie.

Na podst.
http://vitrenko.org/article/20037
http://www.youtube.com/watch?v=I6mLfMTETi0

Czytany 4552 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 09:09