×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 03 czerwiec 2014 09:31

Na Ukrainie powstaje ruch antywojenny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ukr_protest  Info ECAG

Na Ukrainie narasta sprzeciw wobec działań wojennych prowadzonych przez kijowskie władze na wschodzie kraju. Odbywają się antywojenne manifestacje i blokady, powstała inicjatywa ogólnokrajowej koordynacji akcji protestu.

 

W sobotę 31 maja antywojenna pikieta odbyła się w Kijowie pod przedstawicielstwem Unii Europejskiej. Uczestnicy manifestacji przynieśli pod budynek przedstawicielstwa trzy trumny z napisami „Pokój”, „Bezpieczeństwo ludzi”, „Porozumienia genewskie” – symbolizujące śmierć tych zjawisk na Ukrainie. Domagali się od UE realizacji porozumień genewskich z 17 kwietnia, które miały doprowadzić do zakończenia działań wojennych. Antywojenna manifestacja odbyła się także 1 czerwca w Odessie pod gmachem Domu Związków Zawodowych, gdzie 2 maja ukraińscy nacjonaliści zamordowali kilkudziesięciu przeciwników kijowskiego rządu tymczasowego.

2 maja ostrzejszy wymiar przyjął protest rodziców zmobilizowanych żołnierzy, którzy od kilku dni pikietowali koszary 24. samodzielnej zmechanizowanej „Żelaznej” brygady w Jaworowie pod Lwowem. Protestujący zablokowali leśną drogę prowadzącą z koszar na trasę Krakowiec-Lwów za pomocą licznie poprzewracanych drzew. Miejscowa prasa donosi, że drogi nie tylko nie da się przejechać, ale również ciężko pokonać ją pieszo. Jak wyjaśnił jeden z oficerów brygady, celem akcji było uniemożliwienie wyjazdu żołnierzy na poligon i na Wschód Ukrainy.

Z inicjatywą koordynacji antywojennych akcji wystąpił lider Związku Anarchistów Ukrainy Wiaczesław Azarow. Zapoczątkowany przez niego Antywojenny Ruch Ukrainy ma być „samoorganizujący się, sieciowy i niehierarchiczny, bez wodzów i naczelników”. W. Azarow wezwał do zaprzestania politycznych waśni i zjednoczenia wszystkich sił dla jednego celu – zakończenia wojny domowej. „Na Ukrainie trwa bratobójcza wojna. (...) Nie ma żadnych cywilizacyjnych wartości, żadnych celów społecznych, nawet obowiązku wobec Ojczyzny, który nakazywałby nam zabijać jeden drugiego. To wszystko wymyślili politycy, nie będący w stanie uregulować sprzeczności między regionami Ukrainy drogą negocjacji. Jeśli chcemy zachować jedność kraju, nie mamy innej drogi jak zatrzymać te ich działania, zmusić wszystkie strony konfliktu do złożenia broni. Zmusić nie siłą, lecz akcjami pokojowego protestu. Masowymi i na całej Ukrainie” – ogłosił znany odeski anarchista.

Na podst.
http://www.politnavigator.net/kolomojjskijj-krovavyjj-dolojj-dnepropetrovskijj-kaganat-miting-v-kieve-protiv-grazhdanskojj-vojjny-foto-video.html
http://www.youtube.com/watch?v=AeYiv4dcuyw
http://timer.od.ua/news/na_kulikovom_pole_sostoyalsya_traditsionniy_voskresniy_miting_792.html
http://timer.od.ua/news/odesskiy_anarhist_sozdaet_antivoennoe_dvijenie_572.html
http://zik.ua/ua/news/2014/06/02/na_lvivshchyni_rodychi_mobilizovanyh_vlashtuvaly_lisopoval_na_dorozi_do_poligonu_493910

Czytany 4237 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 08:56