×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 14 maj 2014 08:27

Ludowy mer Słowiańska zapowiada nacjonalizację przemysłu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

DRL04  Info ECAG

Ludowy mer Słowiańska Wiaczesław Ponomariow w wywiadzie dla gazety "Moskowskij Komsomolec" zapowiedział nacjonalizację przemysłu w tym mieście, wciąż otoczonym przez oddziały Gwardii Narodowej Ukrainy.

 

– Żeby nie było żadnych iluzji, chcę powiedzieć, że cały przemysł w mieście zostanie znacjonalizowany. Nie możemy zostawić potencjału przemysłowego miasta w rękach w rękach nieuczciwych biznesmenów – stwierdził. Według niego ustrój polityczny w nowej Donieckiej Republice Ludowej powinien być oparty na zasadzie "bezpośredniej władzy ludowej".

Mniej zdecydowane stanowisko w sprawie nacjonalizacji zajęła Rada Koordynacyjna  ruchu "Jugo-Wostok", którego liderem jest były kandydat na prezydenta Ukrainy Oleg Cariow. Ugrupowanie to domaga się jedynie naznaczenia tymczasowego zarządu państwowego na przedsiębiorstwa należące do osób podejrzanych o przestępstwa wobec narodu donieckiej i ługańskiej republik ludowych. Bieżące zyski z działalności tych przedsiębiorstw mają być przekazywane do republikańskich budżetów.

Zapowiedź nacjonalizacji oznajmiona przez ludowego mera Słowiańska zbieżna jest z treścią aktu proklamacji Donieckiej Republiki Ludowej, w którym mowa jest o "kolektywnych formach własności" jako podstawie ustroju ekonomicznego państwa.

„Oczywiście ani doniecka, ani ługańska ludowe republiki nie będą państwami socjalistycznymi. Prawdopodobne, że część wielkiego i średniego biznesu zachowa swoją własność. Będą próbowały wyrwać swój udział i rosyjskie korporacje.  Ale oddolna budowa ludowych republik, doświadczenie antyfaszystowskiej, antyimperialistycznej i antyoligarchicznej walki mas niewątpliwie przesunie na lewo nie tylko Południowy-Wschód Ukrainy, ale i całą postradziecką przestrzeń" – komentuje oświadczenie W. Ponomariowa publicysta lewicowego ukraińskiego magazynu internetowego  liva.com.ua Wiktor Szapinow.

Na podst.
http://rusvesna.su/news/1399999754
http://liva.com.ua/socialist-chance-to-south-east.html
http://www.mk.ru/politics/2014/05/12/promyishlennost-slavyanska-budet-natsionalizovana.html

Czytany 4237 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 09:02