×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

Wydrukuj tę stronę
wtorek, 01 lipiec 2014 10:26

Jaka nacjonalizacja w Donbasie?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Denis_Pushilin  Info ECAG

Przewodniczący Rady Najwyższej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denis Puszylin po raz kolejny zapowiedział nacjonalizację majątków należących do oligarchów. Ujawnił także, w jakim kierunku idą prace nad projektem ustawy o nacjonalizacji.

 

– Jednym z wariantów, który aktualnie uważamy za najbardziej możliwy do przyjęcia dla wszystkich, to przynależność 51% [akcji – red.] do państwa, tzn. DRL. 20% będzie przypisane do miejsc pracy. Dywidendy z tych udziałów będą mogli otrzymywać wszyscy pracownicy przedsiębiorstwa. 29% będzie przeznaczone dla pozostałych akcjonariuszy – D. Puszylin powiedział podczas konferencji prasowej w Doniecku 29 czerwca.
 

D. Puszylin dodał, że nacjonalizacji będą podlegać przedsiębiorstwa, których właściciele odmawiają współpracy z DRL oraz płacenia podatków do republikańskiego budżetu. Jako przykład podał zakłady należące do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa. – Te przedsiębiorstwa, które oświadczyły, że DRL jest dla nich nie do przyjęcia, to firmy Rinata Achmetowa. Naturalnie, jeśli nie zaczną ściśle współpracować z DRL, nie będziemy mieli innego wyjścia. Należy pamiętać, że te zakłady były budowane przez wiele pokoleń naszych ludzi – wyjaśniał. Nie podał jednak przypuszczalnej daty uchwalenia ustawy wywłaszczeniowej.

„Pełną nacjonalizację wszystkich przedsiębiorstw należących do oligarchów" – D. Puszylin zapowiedział już 20 maja, jednak w następnych dniach władze DRL podjęły próbę porozumienia się z R. Achmetowem. Doniecki premier Aleksandr Borodaj podkreślał, że oligarcha, w przeciwieństwie do np. Ihora Kołomojskiego, nie zaangażował się bezpośrednio w walkę z powstaniem w Donbasie. Negocjacje zakończyły się jednak fiaskiem. R. Achmetow w ostrym tonie opowiedział się za zdławieniem powstania w Donbasie. 25 maja wojska republikańskie zajęły doniecką rezydencję oligarchy.

Słynny rosyjski lewicowy socjolog Borys Kagarlicki uważa jednak, że władze DRL nie są konsekwentne w dążeniu do wywłaszczenia oligarchów. – Jest całkowicie oczywistym, że w kierownictwie DRL nie tylko nie ma jedności, ale nie ma też linii przewodniej, strategii ekonomicznej, na bazie której możnaby przyjmować kolejne, efektywne decyzje. Na dziś linia polityczna chwieje się pod wpływem zewnętrznych okoliczności. Jednak kolejne oświadczenie o nacjonalizacji własności oligarchów trzeba powitać z zadowoleniem – komentował socjolog na łamach portalu rabkor.ru.

Na podst.
http://rabkor.ru/news/2014/06/30/dnr_nationalization
http://itar-tass.com/mezhdunarodnaya-panorama/1214750
http://itar-tass.com/mezhdunarodnaya-panorama/1287185
Oprac. J. C. Kamiński
Fot. www.therightperspective.org

Czytany 6782 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 08:53