×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 18 czerwiec 2014 14:27

Donieccy górnicy protestują przeciwko wojnie

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

gornicy_protest_donieck  Info ECAG

Antywojenna manifestacja górników odbyła się 18 czerwca w centrum Doniecka. Kilka tysięcy górników przemaszerowało spod pomnika Ofiar Faszyzmu pod pomnik Lenina. Domagali się zaprzestania działań wojennych w Donbasie przez wojska ukraińskie. Uczcili także minutą ciszy pamięć ofiar wojny.

 

– Na tę akcję protestu wyszli górnicy Doniecka i obwodu donieckiego, żeby powiedzieć „NIE" wojnie i agresji, której dokonuje rząd Ukrainy przeciwko ludności cywilnej Donbasu, zabijając kobiety, dzieci, niszcząc nasze wsie i miasta. Tą akcją po raz ostatni uprzedzamy prezydenta Poroszenkę o tym, że górnicy nie będą tolerować agresji, zagłady naszego narodu, naszej ojczyzny – powiedział telewizji Russia Today przedstawiciel kopalni im. Akademika Skoczyńskiego Gienadij Kowalczuk.

Przemawiając na wiecu pod pomnikiem Lenina wiceminister górnictwa Donieckiej Republiki Ludowej Konstantin Kuźmin zapowiedział, że górnicy dają Petrowi Poroszence 48 godzin na wycofanie wojsk "kijowskiej junty". – Jeśli to nie nastąpi, zrezygnuję z urzędu i osobiście wezmę do ręki automat – zapowiedział K. Kuźmin, były żołnierz Specnazu. – Nie zastraszą nas i nie pokonają, bo jesteśmy jednością. Górnicy to duma Donieckiej Republiki Ludowej, to elita, która była jest i będzie – przekonywał.

Entuzjastycznie przyjęty został przez uczestników manifestacji czeski ochotnik Pospolitego Ruszenia Donbasu z Brna. – Przyjechałem was bronić. Widzę, że jest was tu dużo, ale dlaczego nie jesteście w boju? Słowiańsk to taki mały Stalingrad. Obronimy go a potem ruszymy na Kijów – przemawiał.

W proteście wzięli udział górnicy z 16 kopalni. Ogłosili jednodniowy strajk ostrzegawczy. Poprzednia antywojenna manifestacja górników odbyła się w Doniecku 28 maja.

Na podst. http://russian.rt.com/article/37033#ixzz34zKyFDgr
Oprac J. C. Kamiński

Czytany 5443 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 08:54