×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

sobota, 13 grudzień 2014 13:25

Bliżej zakończenia wojny domowej na Ukrainie?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Info ECAG

Choć wciąż odkładany jest termin kolejnych negocjacji pokojowych w Mińsku, w ostatnich dniach nieco uspokoiła się sytuacja na frontach ukraińskiej wojny domowej. Przedstawiciele Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) informują, że od 8 grudnia nie odnotowano przypadków ostrzału Doniecka przez artylerię kijowskich wojsk rządowych. Do niecodziennej sytuacji doszło 12 grudnia na donieckim lotnisku, gdzie spotkali się dowódcy obu walczących stron, dla ukraińskiego oddziału ustanowiony został korytarz humanitarny.

Żołnierze armii DRL przepuścili przez swoje linie do otoczonej placówki wojsk rządowych transport zaopatrzenia i dwie ciężarówki z żołnierzami dla dokonania rotacji. Przez linię frontu na lotnisko wjechało 51. żołnierzy ukraińskich, strefę walk opuściło 48. W operacji brali udział obserwatorzy OBWE.

Przy okazji przejazdu kolumny doszło do rozmowy z udziałem dowódcy walczącego na lotnisku oddziału armii DRL „Sparta” Arsenija Pawłowa ps. „Motorola” i jego odpowiednika z armii ukraińskiej, który wystąpił pod pseudonimem „Kupoł”. Obaj dowódcy podali sobie ręce na powitanie. „Motorola” wyraził radość z tego, że został zaprzestany ostrzał z lotniska mieszkalnych dzielnic Doniecka, bo największym przegranym tej wojny jest ludność cywilna. Zasugerował, że aby doprowadzić do końca wojny, ukraińscy żołnierze powinni „zaprowadzić porządek po swojej stronie”. Odpowiedź dowódcy oddziału ukraińskiego desantu była pojednawcza. – Nie my decydujemy, mamy nad sobą zwierzchników, ale myślę, że powinniśmy dążyć do pokoju, nie rzucajmy się przeciwko sobie, trzeba jakoś uspokoić sytuację – powiedział.

Zacięte boje o kontrolę nad donieckim lotniskiem toczą się od lipca 2014 r., nie przerwało ich podpisane 5 września w Mińsku zawieszenie broni. Relację ze spotkania przekazała rosyjska telewizja „Life News”.

Oprac. JCK
Film ze spotkania na lotnisku znajduje się TUTAJ.
źródło: http://www.komitet-ukrainski.pl/index.php/ct-menu-item-38/85-wojna-na-ukrainie/104-blizej-zakonczenia-wojny-domowej

Czytany 8054 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 08:50