×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 16 kwiecień 2014 08:24

Amerykańscy najemnicy powodem wizyty szefa CIA w Kijowie?

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

jbrenan  Info ECAG

Jak podaje gazeta „Wzgliad”, powołując się na wysoko postawione źródło w Radzie Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, w okolicach Doniecka zaginęło rzekomo ok. 20 amerykańskich obywateli, prawdopodobnie pracowników prywatnej firmy wojskowej Academi, niegdyś występującej pod nazwą Blackwater. Medium podaje, że okoliczności te były bezpośrednią przyczyną pilnej wizyty dyrektora CIA Johna O. Brennana w Kijowie.

 

Obecnie nie jest znane miejsce pobytu Amerykanów, którzy zniknęli bez śladu a kijowskie władze nie były w żaden sposób w stanie pomóc szefowi CIA, jak podaje gazeta. Początkowo sobotnią wizytę J. Brennana Amerykanie i aktualne władze w Kijowie próbowały utrzymać w tajemnicy. Ostatecznie źródła zbliżone do ukraińskich organów ścigania potwierdziły fakt wizyty a w poniedziałek przyznali się do tego również sami Amerykanie.

Obalony prezydent Wiktor Janukowycz stwierdził w niedzielę, że ukraińskie służby bezpieczeństwa postanowiły najechać na wschód kraju, tuż po spotkaniu z J. Brennanem. Przedstawiciele Dumy Państwowej przypuszczają, że USA są zaniepokojone słabością nowych władz w Kijowie i samej Ukrainy. W tym właśnie ogólnym kontekście również należy postrzegać wizytę szefa amerykańskiego wywiadu w ukraińskiej stolicy.

O tym, że tłumieniem nastrojów protestacyjnych na Wschodzie Ukrainy mogli zajmować się współpracownicy prywatnej kompanii wojskowej Greystone Ltd. (struktury związanej z Academi) było wiadomo już 25 marca. Później informowano, że w obwodach donieckim i łużańskim, do stłumienia niepokojów rzucono trzy oddziały bojowe, wspomaganych przez amerykańskich najemników i i doradców z prywatnej firmy wojskowej – w formie oddziału specjalnego „Sokół”, będącego częścią ukraińskiego Specnazu.

31 marca rosyjski MSZ skrytykował decyzję władz w Kijowie, aby ściągać zagranicznych pracowników z te go przedsiębiorstwa. Spółka Greystone Ltd. zarejestrowana jest na Barbados. Jest częścią struktury Academi, która do 2009 r. była znana jako Blackwater. Nazwa ta jednak została skompromitowana w związku z brutalnym traktowaniem przez pracowników kompanii, w 2004 r., demonstrujących Irakijczyków, z których wielu zostało w ten sposób zamordowanych.

Źródło: http://www.vz.ru/news/2014/4/15/682084.html
Fot. mondoweiss.net

Czytany 5336 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 09:18