×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 11 grudzień 2012 08:25

W Rumunii bez niespodzianek

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

PP-DD  Info ECAG

Po policzeniu 99,56% głosów w wyborach parlamentarnych w Rumunii – nie ma niespodzianek. Pewnie wygrała je Unia Socjal-Liberalna, zdobywając 58, 61% głosów w Izbie Deputowanych i 60,07% w Senacie.

 

Na drugim miejscu uplasował się Sojusz Rumuńskiej Prawicy z 16,52% w izbie niższej i 16,72% w wyższej, a dalej Partia Ludowa Dana Diaconescu (13,98 % i 14,63%). Mniejszość węgierska (UDMR) zdobyła 5,15 i 5,25% głosów.

Wynik wyborów wskazuje, że społeczeństwo rumuńskie chce dalszego kontynuowania eksperymentu anty-restrykcyjnego, lansowanego od kilku miesięcy przez USL. Z drugiej jednak strony, wobec pozostawaniu na fotelu prezydenta Traiana Băsescu – utrzymywać się będzie klincz między oboma ośrodkami władzy. Prezydent jeszcze w toku kampanii wyborczej zapowiedział, że bez względu na wynik elekcji – nie wyznaczy Victora Ponty na premiera. Ogłosił też, że będzie trzymał się konstytucyjnych terminów, a więc parlament nie zbierze się wcześniej, niż 20 dni po oficjalnym ogłoszeniu wyników. Potem mają zacząć się konsultacje w sprawie wyłonienia szefa rządu – a pałac prezydencki zamierza grać na czas, licząc na pogłębienie kryzysu politycznego w Rumunii.

Beneficjentem dotychczasowych sporów okazała się jednak przede wszystkim nowa formacja – Partia Ludowa, odwołująca się do zasad bezpieczeństwa socjalnego, haseł antykorupcyjnych i antybiurokratycznych oraz postulatów gospodarki uspołecznionej. Zajmując mocną trzecią pozycję ludowcy zajęli miejsce nacjonalistów z „Wielkiej Rumunii” i Partii Nowego Pokolenia, wielokrotnie zwiększając skanalizowany potencjał społecznego protestu. Każde ewentualne potknięcie socjal-liberałów, a także klincz między nimi a prezydentem – będą mogły być dyskontowane przez populistów Diaconescu. Z drugiej jednak strony – jak każda formacja protestu, ludowcy będą narażeni na rozpad i pokusy ze strony obozu władzy.

Wybory – chociaż teoretycznie stabilizujące sytuację w Rumunii – w istocie nie rozwiązują problemów tego kraju.

(karo)

Czytany 6953 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04