×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

sobota, 01 wrzesień 2012 10:29

Reforma prawa wyborczego w Rosji?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

elections-armenia  Info ECAG

Zastępca przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej Leonid Iwlew na spotkaniu z przewodniczącymi komisji wyborczych z terenu Powołża i Uralu zapowiedział szereg proceduralnych zmian w obowiązującym prawie wyborczym, zgodnie z sugestiami i analizami przeprowadzanymi przy okazji ostatnich dwóch kampanii wyborczych.

Fakt, że w walce politycznej uczestniczyło ostatnio aż 28 partii, jak również gwałtowny rozwój internetu i blogosfery muszą być wzięte przy okazji nowelizacji obowiązujących przepisów – podkreślił Iwlew. Jego zdaniem regulacji wymaga także kwestia „niezapowiedzianych najść” dziennikarzy i „obserwatorów” na obwodowe komisje wyborcze, co bywa odbierane jako próba wywierania nacisku na ich prace. Wśród omawianych propozycji jest też powrót do wcześniejszego głosowania korespondencyjnego dla osób zniedołężniałych i niepełnosprawnych, którym ostatnio trzeba było zabezpieczać transport do i z lokali wyborczych w dniu głosowania. Spisy  uprawnionych do takiej formy wyborów inwalidów miałyby być sporządzone na 15 dni od daty wyborów. To z kolei miałoby zabezpieczyć procedurę przed groźbą nadużyć znanych choćby z wyborów burmistrza Soczi, w których oddano aż 33% wcześniej przesłanych głosów korespondencyjnych.

Problemem, z jakim musi zmierzyć się CKW – jest też kwestia milionów Rosjan stale mieszkających poza miejscem, w którym zostali wpisani do spisu wyborców. Kolejna kwestia – to ogromny obszar niektórych obwodów wyborczych zorganizowanych w miejscach trudno dostępnych i słabo przejezdnych.  Zdaniem członków komisji wyborczych – rozwiązaniem miałoby być rozszerzenie zakresu procedur, które mogłyby być wykonywane drogą internetową. Bezwzględną koniecznością jest też jednak zwiększenie ilości obwodów do głosowania i systematyczne zmniejszanie ich obszaru. Oczywiście, bywają i przykłady przeciwne – np. zorganizowanie przy wyborach do Dumy w obwodzie włodzimierskim zorganizowano obwody wyborcze w centrach handlowych, przez które przewinęło się po 3 tys. wyborców obsługiwanych przez zaledwie 3–4 członków komisji (co stało się ostatecznie przyczyną unieważnienia tam wyborów, wygranych nb. przez Jedną Rosję).

Inna sprawa wymagająca regulacji – to organizacja obwodów do głosowania w jednostkach wojskowych. Jak podkreślił członek Centralnej Komisji Wyborczej Oleg Ławrow – doświadczenia w tym zakresie nie są najlepsze. – Pojawia się szereg trudności w organizacji wyborów w armii. Na przykład, adres jednostki wojskowej nie odpowiada jej rzeczywistej lokalizacji i wyborach samorządowych żołnierze z Błagowieszczeńska muszą do swej komisji przejechać ponad 240 km. A z kolei nazwa Krasnojarsk-45 nie oznacza bynajmniej, że wyborcy ci mieszkają w Krasnojarsku – tłumaczy Ławrow. 

Negatywnie odniesiono się natomiast do pomysłu trwałego przesunięcia terminu wyborów na wrzesień, kiedy to – z jednej strony – trwają jeszcze zbiory rolnicze w różnych częściach państwa, z drugiej zaś – wrą przygotowania do sezonu grzewczego, co na wielkich połaciach Rosji jest sprawą kluczową dla bezpieczeństwa i warunków życia obywateli.

Najważniejsze, by wybory były przeprowadzane bez naruszeń i nadużyć. Przez dziesiątki godzin oglądałem materiały zarejestrowane podczas ostatnich wyborów. Bywało, że musiałem się wstydzić, gdy wyraźnie było na nich widać jak członkowie komisji łamią prawo! – podkreślił przewodniczący Iwlew. CKW zaznacza, że jej głównym zadaniem – obok samego przygotowania kolejnych elekcji (w tym powołania i wyszkolenia członków komisji) jest budowanie zaufania obywateli dla czystości procedur wyborczych.

(karo)

Czytany 6168 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04