×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 25 sierpień 2014 09:58

Info ECAG: Baszkirski filtr samorządowy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

baszkiria2  Info ECAG

Ostatecznie czwórce z dziesięciu zgłoszonych kandydatów na urząd prezydenta Baszkirii udało się przejść podstawową preselekcję i przedstawić 457 notarialnie poświadczonych podpisów radnych różnych szczebli (w tym 57 samorządowców miejskich i rejonowych).

O stanowisko przywódcy republiki ubiegają się oczywisty faworyt – urzędujący prezydent Rustem Chamitow z Jednej Rosji, Ildar Bikbajew z Patriotów Rosji, Iwan Suchariow z LDRP i Junir Kutługużin z KPFR. Uważany za głównego rywala (i krytyka) prezydenta Baszkirii Rail Sarbajew z Siły Obywatelskiej ostatecznie do wyborów nie przystąpił, zresztą jego szanse na wybór wydawały się mocno przeceniane przez moskiewskich opozycjonistów i przeciwników obozu władzy.

Na baszkirskie wybory stara się wpłynąć sąsiedni Tatarstan, licząc na reelekcję prezydenta republiki zamieszkałej wszak w 1/4 przez Tatarów, w dodatku silnie powiązanej, także gospodarczo, z Kazaniem. Z kolei Kreml, udzielając rzecz jasna poparciu R. Chamitowowi – wyraźnie nalegał na urealnienie procedur i możliwie szerokie dopuszczenie do nich opozycji (oczywiście „odpowiedzialnej”). Jednak wymogu uzyskania poparcia samorządowego nie przeszli pretendenci nominowani przez Sprawiedliwą Rosję, Komunistów Rosji, Rosyjskiej Partii Emerytów Za Sprawiedliwość oraz mającej lokalnie pewne wpływy Rosyjskiej Partii Rządu Narodowego. Z kolei pozytywnego nastawienia Władimira Putina do ustanowionego wszak przez niego przywódcy z Ufy miałoby dowodzić niewystawienie „jego Baszkirów”, czyli np. b. senatora Rudika Iskużina. Nie sprawdziły się też prognozy wieszczące start jednego z najbogatszych Rosjan  – Ralifa Safina (członka kierownictwa LUKOILU, obecnie oskarżonego w aferze korupcyjnej).

Wybory prezydenta Baszkortostanu (jak oficjalnie brzmi nazwa republiki) odbędą się 14 września.

(karo)

Czytany 7444 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04