×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 20 styczeń 2014 07:57

Info ECAG: W Komracie odbył się wiec zwolenników referendum

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

ref_gagauzia_wiec  Info ECAG

18 stycznia odbył się w Komracie 350 osobowy więc zwolenników przeprowadzenia 2 lutego referendów o integracji Mołdowy z Unią Celną i o specjalnym statusie ustrojowym Gagauzji, pozwalającej jej wystąpić z Mołdowy w przypadku utraty przez nią samodzielności państwowej. 

Wśród przemawiających znalazł się przedstawiciel centrum integracyjnego „Pro-Eurazja” Nikołaj Alanżi, który ostrzegł, że za ostatnimi rozmowami posunięciami polityków z Kiszyniowa kryć się mogą manipulacje mające za cel nie dopuścić do referendum w Gagauzji. Jego zdaniem, za frazeologią o integracji europejskiej, politycy skrywają swoje prywatne interesy.

Występujący „w imieniu młodzieży Gagauzji” Anatolij Marwodi wyraził zaniepokojenie dyskryminacją, szczególnie na tle językowym, ze strony władz w Kiszyniowie.

Inny przedstawiciel grupy inicjatywnej ds. przeprowadzenia referendum – Igor Kroitor podkreślił historyczne prawo Gagauzji do utrzymywania dobrosąsiedzkich stosunków z Rosją i z WNP, dodając że wybór w tej kwestii powinien należeć do narodu, nie zaś być kwestią presji państwa i jego władz.

Na mityngu obecny był także przedstawiciel sąsiadującej z Gagauzją od północy Bessarabki Pietr Puszkar z Socjalistycznej Partii Mołdowy (PSRM). Zapewnił on zebranych, że „Bessarabka w pełni popiera kurs na integrację z Unia Celną, a przeciw integracji z Unią Europejską”.

W podobnie kategorycznych tonach wypowiadał się również obecny na spotkaniu przewodniczący PSRM i zarazem poseł do parlamentu w Kiszyniowie, Igor Dodon mówiąc, że „Nie powinniśmy się nikogo obawiać, referendum musi być!”.

Deputowany do Zgromadzenia Narodowego Gagauzji Siergiej Czimpojew wyraził poparcie dla inicjatywy przeprowadzenia referendów i zaprosił zgromadzonych na podobny więc w Czadyr-Łundze.

Irina Włach podkreśliła konieczność zawieszenia sporów partyjnych i solidarnego występowania przez wszystkie siły polityczne popierające idee referendum.

Na koniec przyjęto deklarację wzywająca mieszkańców miasta do wzięcia udziału w referendum 2 lutego.

(oprac. Ronald Lasecki)

Czytany 6773 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04