riga  Tomasz Otocki

Kampania wyborcza – oznaczająca dla wielu ugrupowań (np. šlesersowej LPP/LC czy PCTVL Tatiany Żdanok) „być albo nie być” – nie wydaje się w tym roku specjalnie ciekawa: przez dwa dni w ostatnim tygodniu telewizja łotewska mówiła w wiadomościach przede wszystkim o tragedii w Jarosławiu, gdzie zginął łotewski hokeista Kārlis Skrastiņš. W obecny weekend uwagę widzów przyciąga sprowadzenie do kraju zwłok wybitnego sportowca. Wchodząc na główne portale internetowe więcej przeczytamy o kolejnym w tym roku zatruciu grzybami niż o programach polityków…

 

latviansaeima  Tomasz Otocki

W tym roku, podobnie jak w wyborach w 2010 r., o mandaty w Sejmie ubiegać się będzie 13 ugrupowań. Łotewskie prawo wyborcze daje politycznym ugrupowaniom możliwość wystawienia 115 kandydatów w skali kraju.

crossroad  dr Mirosław Jankowiak

Od wrześniowych wyborów do parlamentu łotewskiego oraz postępowania nowego prezydenta będzie zależało, czy przez najbliższe lata Ryga utrzyma kurs prozachodni i wspierający łotewskość na Łotwie, czy też pójdzie na ustępstwa wobec wschodniego sąsiada.

lat05


  Siergiej Błagowieszczeński

23 lipca na Łotwie odbyło się referendum w sprawie skrócenia Sejmu X kadencji. O jego przeprowadzeniu zdecydował w ostatnich dniach swojego urzędowania były już prezydent Łotwy Waldis Zatlers.

Obserwacja referendum na Łotwie

piątek, 22 lipiec 2011 02:39

voting  ECAG

Obserwatorzy z ramienia Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych odbędą krótkoterminową obserwację referendum na terenie Łotwy w dniach 22-24 lipca 2011 r. W skład misji wejdą eksperci z Polski, Białorusi i Rosji.