Butkevicius premierem?

poniedziałek, 29 październik 2012 08:36

a_butkevicius  Info ECAG

– Litwini to naród, który umie tylko skarżyć się na koszty życia i skomleć z powodu jego marnego poziomu – tak niezbyt dyplomatycznie wyniki II tury wyborów parlamentarnych na Litwie skomentowała przegrana kandydatka Drogi Odwagi, Audronė Skučienė. Jej rozgoryczenie wynikało nie tylko z faktu, że populiści nie zdobyli ani jednego mandatu w okręgach większościowych, ale było także spowodowane poprawą sytuacji w Sejmasie formacji establishmentowych.

Litwa patrzy na Wschód, historyczny wynik AWPL

poniedziałek, 15 październik 2012 08:20

uspaskich  Info ECAG

Dane z 40 proc. protokołów wskazują na jeszcze większe niż oczekiwano zwycięstwo Partii Pracy Wiktora Uspaskicha w wyborach parlamentarnych na Litwie. „Trudownicy” mieli otrzymać aż 25,45 proc. głosów. Charyzmatyczny lider ugrupowania (obecnie europoseł) nie wykluczył stanięcia na czele rządu, podkreślając w każdym razie, że powinien mieć on centrolewicowy charakter.

Droga Odważnych czy zdesperowanych?

poniedziałek, 08 październik 2012 15:41

neringa  Info ECAG

Rozdrobnienie partyjne i kryzys polityczny na Litwie wydają się sprzyjać rozwojowi nurtów populistycznych. O głosy niezadowolonych z działań (bądź ich braku) obecnej klasy politycznej – tradycyjnie ubiegają się litewscy nacjonaliści, do podobnych haseł sięgają labourzyści i zwolennicy Rolanda Paksasa. Sondaże sygnalizują jednak, że w trwającej kampanii większym zaufaniem wyborców „zagniewanych” cieszy się nowa formacja, powstała na fali szoku wywołanego kryzysem pedofilskim.

Drobna kaszka - wybory na Litwie

sobota, 06 październik 2012 10:05

sejmas  Info ECAG

Republika Litewska nieodmiennie doświadcza dobrodziejstw systemu parlamentarnego. Sejmas wybierany 14/28 października będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej rozdrobniony od poprzedniego. Dla litewskich Polaków – to oczywiście dobrze. O ile sami zdadzą wyborczy egzamin.

Election monitoring at parliamentary elections in Latvia

poniedziałek, 19 wrzesień 2011 09:14
voting  Head of Mission
Press Release

International group of observers organized by the European Centre of Geopolitical Analysis (ECGA) has monitored early parliamentary elections in Latvia.

voting  ECAG

Obserwatorzy z ramienia Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych, na zaproszenie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, odbędą krótkoterminową obserwację procesu wyborczego podczas wyborów samorządowych na terenie Litwy w dniach 27-28 lutego 2011 r. Wczoraj nasze stowarzyszenie otrzymało akredytację Centralnej Komisji Wyborczej Republiki Litewskiej dla czterech obserwatorów.