wtorek, 04 październik 2011 06:25

Algierski portal: ostatnie informacje z libijskiego frontu

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

1_4lib  ECAG

Jak podaje algierski portal informacyjny Algeria-isp pro-kaddafistowski ruch oporu w Libii jest zdecydowanie potężniejszy niż przedstawiają to media głównego nurtu. Według portalu rebelianci na chwile obecną nie kontrolują w pełni ani Trypolisu, ani nawet Benghazi, a południe kraju w 97% jest w rękach lojalistów.

Autor artykułu oskarża środki masowego przekazu z państw NATO, oraz media będące w dyspozycji Narodowej Rady Tymczasowej o przemilczanie tego faktu, i manipulację przez skoncentrowanie uwagi na miastach Syrta i Bani Walid jako rzekomych, „ostatnich bastionów lojalistów”.

Portal przedstawia zgoła odmienny obraz sytuacji w Libii z ostatnich dni, któremu warto się przyjrzeć, na przykładzie kilku miast:

Ghat – (saharyjskie miasto w południowo-zachodniej Libii) - znacząca porażka rebeliantów, którzy, chcieli opanować miasto – 30 zabitych.

Benghazi – blisko 50% miasta, (głównie przedmieść) w rękach lojalistów, powiewają zielone flagi.

Al-Baida – (nadmorska miejscowość we wschodniej Cyrenajce) - nad obszarem 60% miasta powiewają zielone flagi.

Tobruk – (nadmorska miejscowość leżąca na wschodzie Cyrenajki blisko granicy z Egiptem) - rebelianci zostali praktycznie wypędzeni z miasta.

Darna – (nadmorskie miasto w Cyrenajce) - islamiści, którzy chcieli zamienić miasto w islamski emirat, ale zostali wypędzeni przez lojalistów.

Zliten – (nadmorskie miasto położone 160 km na wschód od Trypolisu) - ludność miasta zwróciła się do najemników arabskich, służących w szeregach sił rebeliantów, o opuszczenie miasta (i okolic) przed końcem tygodnia. Cześć rebeliantów już opuściła miasto.

Zawia – (nadmorskie miasto leżące na zachód od Trypolisu) - potwierdziła się informacja na temat ucieczki rebeliantów, nad miastem ma znów powiewać zielona flaga. 

Zintan – (miasto leżące 130 km na południe od Trypolisu), Berberowie z zachodniej Libii podpisali z sąsiednimi plemionami deklarację o wspólnej walce przeciwko oddziałom rebelianckim.

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Źródło: http://www.algeria-isp.com/actualites/politique-libye/201110-A6276/libye-dernieres-nouvelles-front-2011.html

Czytany 46427 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04