piątek, 13 maj 2016 05:58

Silvina Romano: Strategiczne relacje pomiędzy Rosją, a Wenezuelą

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Silvina Romano

Kilka tygodniu temu w Doha świętowano szczytowy moment dla ropy naftowej – jej cena znacznie zmalała. W okresie od czerwca 2014 do stycznia 2015 cena za baryłkę spadła ze 115 do 40 dolarów, a w pierwszych miesiącach 2016 roku obniżyła się dodatkowo do poziomu 75% ceny wyjściowej.

Przyczyn tego stanu jest kilka. Od czasu, kiedy rozpoczęto wydobywanie gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych, nastąpił spadek globalnego popytu na paliwa kopalne przy jednoczesnym zwiększeniu ich podaży, czemu towarzyszyły liczne spekulacje finansowe w obrębie sektora energetycznego [1]. Obecnie można zauważyć napięcie między Organizacją Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) i Międzynarodową Agencją Energii (IEA), które przypomina jedną z kluczowych konfrontacji podczas zimnej wojny.     

Do powyższych przyczyn dołączają się również te, które budują dzisiejszy scenariusz geopolityczny. Należy do nich pozycja NATO i nieustająca presja na poszerzenie strefy wpływów dla „powstrzymania” Rosji, sojusze między „państwami zachodnimi” w celu interwencji w konfliktach takich, jak na Ukrainie i obecnie w Syrii, które mają charakter współzawodnictwa z Rosją, strategie prowadzenia wojny ekonomicznej (jak dramatyczny spadek cen ropy naftowej), zmierzające do destabilizacji gospodarki Rosji [2], pojawiające się obawy związane ze wzrostem zakupów i produkcji broni przez Chiny, itd. Nie można również pominąć Ameryki Łacińskiej – blokady gospodarczej Kuby, jak też bazy amerykańskiej w Guantanamo.
Około miesiąca temu wiceprezydent Wenezueli spotkał się z ambasadorem Białorusi Olegiem Pafierowem. Podczas rozmowy białoruski dyplomata poprosił o zorganizowanie spotkania z wiceprezydentem ds. gospodarczych Miguelem Pérez Abadem oraz ministrem spraw zagranicznych Delcym Rodríguezem, aby wspólnie podjąć pracę nad rozwojem różnego rodzaju białoruskich przedsiębiorstw typu joint venture [3]. Zarazem, na początku kwietnia, rosyjski minister zagranicznych zadeklarował dalsze poparcie Rosji dla rządu Wenezueli.

Jedną z głównych osi owych spotkań i deklaracji jest właśnie ropa naftowa i nie jest to tylko zwykła retoryka dyplomatyczna. Ściśle rzecz ujmując, należy oczekiwać, że jeszcze w tym roku Wenezuela (Wenezuelska Państwowa Spółka Gazowo-Naftowa PDVSA) oraz Rosja (Rosyjska Spółka Naftowa Rosneft) podejmą wspólne działania nad projektem dotyczącym poszukiwań nowych złóż gazu oraz jego wydobycia w Wenezueli, co oznacza wzrost o 40% udziałów rosyjskiego koncernu Rosneft we wspólnej z PDVSA spółce Petromonagas. Pociągnie to też za sobą udział Rosji w Projekcie Mariscal Sucre (który obejmuje pola gazowe takie, jak Patao, Mejillones, Rio Caribe i Dragón, liczące 14,3 TCF [4] zasobów gazu ziemnego). Zostało to zawarte w umowie z maja 2015 r. na kwotę 14 mld USD, celem której było sfinalizowanie podjętych projektów odnośnie wydobycia gazu i ropy naftowej [5].  

Wśród osiągnięć w dziedzinie gospodarki należy wymienić wspólny projekt TeleSur [6] i Russia Today [7] noszący tytuł „Wenezuela i Rosja na celowniku” [8]. Ma on na celu rozpowszechnianie kontr-informacji o wszystkim, co aktualnie dzieje się w obu państwach, aby przeciwdziałać hegemonicznej propagandzie prasy codziennej, systematycznie usiłującej niszczyć reputację Wenezueli i Rosji, jak też zainteresować sprawami, o których środki masowego przekazu korporacyjnych służb milczą, traktując je jako mniej istotne.

Nie bez znaczenia jest, że wenezuelski rząd wciąż pozostaje celem „miękkich” i „twardych” strategii Stanów Zjednoczonych, dążących do jego destabilizacji i rozprzestrzeniania społecznego chaosu, który otworzy drzwi do legalizacji i legitymizacji bezpośredniej interwencji USA. W czerwcu 2011 roku członek amerykańskiego Kongresu Steve Chabot, stojąc przed Podkomisją Bezpieczeństwa Narodowego ostrzegł, że bliskie relacje między Wenezuelą a Iranem przypominają mu „dni zimnej wojny, kiedy to nagle nie byliśmy już odseparowani od naszych wrogów zza oceanu, lecz stanęliśmy w obliczu zagrożenia na naszym własnym podwórku” [8]. W rzeczywistości aluzja dotycząca Iranu może być stosowana zamiennie z rolą Rosji. Poza tym użycie wyrażenia „podwórko” nawiązuje do Ameryki Łacińskiej w 2011 roku.

Z kolei wsparcie oferowane przez Rosję nabiera szczególnego znaczenia  w kontekście, że wszelkie prawa zostały skierowane na przeróżne ścieżki instytucjonalne (legalne), by, nabrawszy mocy, okupować sferę oficjalnej polityki Ameryki Łacińskiej. Mowa tu o grupach powiązanych z amerykańską elitą, tkającą sieć wpływów począwszy od ponadnarodowych korporacji i środków komunikacji, a skończywszy na fundacjach i think-tankach [9]. Stojące na piedestale sojusze geopolityczne i geoekonomiczne mają kardynalne znaczenie nie tylko dla Wenezueli, ale również dla całego regionu. W wypadku jakiejkolwiek wojny, również i zimnej, wojen mniej inwazyjnych, czy aktualnych wojen psychologicznych, cel zawsze jest taki sam: dostęp do zasobów.

Przekład: Aneta Husejko
Źródło: http://www.celag.org/las-relaciones-estrategicas-entre-venezuela-y-rusia-por-silvina-romano/
Fot. www.caracaschronicles.com (Spotkanie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z prezydentem Wenezueli Nicolasem Maduro).

_____________________________________
[1] http://www.celag.org/sobre-la-cumbre-petrolera-en-doha-por-alfredo-serrano-mancilla/
[2] http://www.globalresearch.ca/the-oil-coup/5420293
[3] http://www.vtv.gob.ve/articulos/2016/04/15/venezuela-y-bielorrusia-estrechan-relaciones-bilaterales-5607.html
[4] TCF- Trillion Cubic Feet – Trylion stóp sześciennych gazu, w przeliczeniu na baryłki, wielkość ta równa się 2.546 938 775 510,2 baryłek.
[5] http://www.telesurtv.net/news/Rusia-se-opone-a-cualquier-provocacion-externa-sobre-Venezuela-20151209-0007.html
[6] 2TeleSUR – stacja telewizyjna z siedzibą w stolicy Wenezueli Caracas
[7] Russia Today – ogólnoświatowa wielojęzyczna telewizja informacyjna z siedzibą w Moskwie, założona przez rosyjski rząd.
[8] http://www.eltelegrafo.com.ec/ALSur/semario/item/173-venezuela-fortaleciendo-sus-alianzas-estrategicas-con-el-mundo
[9] https://actualidad.rt.com/programas/venezuela-y-rusia-en-la-mira
[10] Comité de la Cámara de Baja sobre vigilancia y reforma gubernamental, Subcomité sobre seguridad nacional, defensa nacional y operaciones extranjeras, Comité de la Cámara Baja en Relaciones Exteriores, Subcomité sobre el Hemisferio Occidental y Subcomité sobre Medio Oriente y Asia del Sur. Los Representantes John Chafetz, Steve Chabot y Connie Mack exponen sobre las actividades sancionables de Venezuela. Washington DC, 24 Junio 2011
[11] http://www.celag.org/venezuela-segun-los-intereses-de-eeuu-think-tanks-prensa-y-gobierno-por-silvina-romano/

Czytany 10312 razy