Wydrukuj tę stronę
sobota, 19 wrzesień 2015 06:48

Shelley Kasli: Wielka Gra o Indie

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Shelley Kasli

Brytyjski wymiar sprawiedliwości stwierdził wspieranie przez brytyjski wywiad organizacji ISIS i jednocześnie brytyjski rząd ostrzegł indyjskie władze o możliwości ataku przez ISIS.

Jak donosił „The Guardian”, postępowanie prokuratorskie w Old Bailey (Głównym Sądem Karnym dla Anglii i Walii) przeciw obywatelowi Szwecji, oskarżonemu o terroryzm w Syrii legło w gruzach, gdy stało się jasne, że brytyjskie agencje wywiadu i bezpieczeństwa stałyby się przedmiotem skandalu, gdyby proces dalej kontynuowano [1].

Bherlin Gildo miał stanąć przed Old Bailey, oskarżony o udział w szkoleniu w obozie terrorystycznym w 2012 i 2013 oraz o posiadanie informacji o działaniach terrorystów. Jednak postępowanie przeciwko niemu umorzono, a następnie oczyszczono go z zarzutów po konfrontacji prawników ze służbami specjalnymi Wielkiej Brytanii i Szwecji. Jak pisał 1 czerwca Seumas Milne, londyński proces B. Gildo, oskarżonego o działalność terrorystyczną w Syrii, załamał się kiedy okazało się, że brytyjski wywiad zbroił te same grupy rebeliantów, których wspieranie zarzucano oskarżonemu.

Prokuratura zamknęła sprawę najwyraźniej, aby uniknąć stawiania służb wywiadowczych w kłopotliwej sytuacji. Obrona argumentowała, że kontynuacja procesu byłaby „obrazą wymiaru sprawiedliwości" w sytuacji, gdy mnóstwo było dowodów, wskazujących na silne wspieranie przez państwo brytyjskie zbrojnej opozycji syryjskiej. Nie chodzi tu o dostawy środków „niezabójczych", czym chwalił się rząd brytyjski (w tym kamizelki kuloodporne i pojazdy wojskowe), ale o szkolenie, wsparcie logistyczne i tajne dostawy „broni na masową skalę" [2]. Cytowano raporty mówiące o współpracy MI6 z CIA w tworzenie kanałów przerzutowych dla broni ze składów w Libii dla syryjskich buntowników w 2012 r. po upadku rządów Muammara al-Kaddafiego [3].

Co ciekawe, ostatnio odtajniony raport tajnych służb USA z sierpnia 2012 r. [4], w zadziwiający sposób przewiduje – i w zasadzie nie ma nic przeciw – możliwość powstania „salafickiego księstwa" we wschodniej Syrii oraz kontrolowanego przez Al.-Kaidę państwa islamskiego w Syrii i Iraku. Wbrew ówczesnym twierdzeniom Zachodu powyższy dokument Agencji Wywiadu Wojskowego (Defense Intelligence Agency) identyfikuje Al-Kaidę w Iraku (przekształconą potem w ISIS) i jej salaficką brać jako „główną siłę napędzającą powstanie w Syrii" oraz stwierdza, że „kraje zachodnie, [wahabickie] państwa Zatoki Perskiej i Turcja" wspierały wysiłki opozycji, by przejąć władzę we wschodniej Syrii.

W raporcie Pentagonu czytamy dalej, że stwarzając „możliwość powstania, zadeklarowanego lub nie, księstwa salafitów (...) jest dokładnie tym, czego chcą opozycja i mocarstwa ją wspierające, aby odizolować Syrię uważaną za strategiczny element ekspansji szyickiej (Iranu i Iraku)" [5]. To tylko ostatni w szeregu takich przypadków.

Wojna psychologiczna – jak MI6 kontroluje ISIS

Przez wiele miesięcy media donosiły o 400 Brytyjczykach, którzy dołączyli do dżihadystów w Syrii. Sam minister spraw zagranicznych William Hague wspominał o tym. Okazuje się, że liczba brytyjskich dżihadystów jest o wiele większa oraz niektórzy z nich zostali wyszkoleni jako bojownicy sunniccy przez saudyjskiego mułłę nawołującego do dżihadu w brytyjskim meczecie w Cardiff, pod czujnym okiem brytyjskiego wywiadu.

W „The Independent” z lipca 2014 r. znajdziemy artykuł o deputowanym z Birmingham Khalidzie Mahmoodzie, mówiącym o przynajmniej 1500 Brytyjczykach, jeśli nie więcej, którzy dołączyli do terrorystycznego dżihadu w Syrii i Iraku  [6] i odrzucającym liczbę 400 oósb, podaną przez W. Hague’a oraz 500 wspomnianych przez brytyjskiego szefa ds. antyterroryzmu sir Petera Fahy  [7]. „Wydaje mi się, że 1500 to dolna granica. Patrząc na cały kraj, to było wiele osób podróżujących w tamten rejon" –powiedział K. Mahmood.

„The Daily Mail” w czerwcu 2014 zwrócił uwagę na postać Mohammeda al-Arifi, który w centrum Al Manar w Cardiff wezwał do świętej wojny w celu obalenia rządu Baszara al-Asada [8]. Pomimo zakazu wjazdu do Szwajcarii ze względu na ekstremalne poglądy, M. al-Arifi wjeżdżał do Wielkiej Brytanii kilkukrotnie. Ten sunnita był oskarżany o tworzenie napięcia w stosunkach z szyitami, których, według doniesień, nazywał niegodziwcami i zarzucał im porywanie dzieci, gotowanie ich i obdzieranie ze skóry. Źródło bliskie społeczności jemeńskiej w Cardiff powiedziało „Mail Online”: „...tych chłopców przygotowywano [w Al Manar] do walki z szyitami, czyli z tymi, którzy to wszystko zaczęli. Nauczanie [w Al Manar] pomagało w rekrutacji. Gdyby próbowano ze mną to nie poszedłbym, chyba żebym został przekonany. Ale kiedy cię wcześniej przygotowują to wystarczy, że ktoś powie ‘chodź, pójdziesz ze mną’". Ta sytuacja przypomina historię nastoletniego dżihadysty ze szkoły w Coventry „walczącego u boków terrorystów ISIS w Iraku i Syrii", nazwanego "Osama Bin Bieber" [9].

W zeszłym roku operacja służb niemieckich odkryła dwa kontenery przechodzące przez port w Hamburgu i zarekwirowała 14.000 dokumentów potwierdzających, że Osama bin Laden był finansowany przez bank królowej brytyjskiej Coutts, będący częścią Royal Bank of Scotland. Po początkowych doniesieniach „Daily Mail” zatytułowanych „Bank królowej zmuszony zaprzeczyć, że Osama Bin Laden miał tam konto, po zarekwirowaniu 14.000 dokumentów z jego oddziału na Kajmanach", pismo to opublikowało dementi ze strony banku królowej w sprawie doniesień europejskiej prasy o koncie O. bin Ladena w tej instytucji [10].

W 2012 bank Coutts ukarano grzywną 8.75 mln funtów za „poważne i systematyczne" błędy w rozporządzaniu pieniędzmi podejrzanych kryminalistów i zagranicznych despotów.

Lider ISIS jako operacja psychologiczna

Hamid Dawud Mohamed Khalil al Zawi, znany bardziej jako Abu Abdullah al-Rashid al-Baghdadi był liderem organizacji, mającej pod sobą osiem grup i jej następczyni – Państwa Islamskiego w Iraku, ISIS. Jednak w lipcu 2007 r. wojsko USA donosiło, że A. al-Baghdadi nigdy nie właściwie nie istniał. Zatrzymany o nazwisku Khaled al-Mashhadani, samozwańczy następca O. bin Ladena, twierdził że A. al-Baghdadi to postać fikcyjna, stworzona, by nadać iracką twarz grupie terrorystycznej, kierowanej z zagranicy oraz, że wypowiedzi A. al-Baghdadiego są tak naprawdę odgrywane przez irackiego aktora [11].

Również według generała brygady Kevina Bergnera A. al-Baghdadi nigdy nie istniał i właściwie był postacią fikcyjną, której nagrania audio były dostarczane przez starszego wiekiem aktora Abu Adullaha al-Naima jako rodzaj wojny psychologicznej – donosił „New York Times”. Generał służy obecnie jako specjalny doradca prezydenta w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa (National Security Council) oraz dyrektor ds. Iraku [12]. Przed tym przydziałem służył jako zastępca dowódcy sił wielonarodowych w Mosulu, w Iraku. Był także dyrektorem ds. polityczno-wojskowych Bliskiego Wschodu Połączonych sztabów w Departamencie Obrony.

Co z zagrożeniem ISIS wobec Indii?

Podczas spotkania brytyjsko-indyjskiej Wspólnej Grupy Zadaniowej do Walki z Terroryzmem 15 i 16 stycznia tego roku w Londynie przedstawiciele Zjednoczonego Królestwa ostrzegli swoich indyjskich partnerów o możliwości przeprowadzenia przez ISIS ataku terrorystycznego na terytorium Indii [13].

28 lipca dziennik „USA Today” ujawnił wydaną przez ISIS przepowiednię końca świata [14], przypisując autorstwo tego 32-stronicowego dokumentu w języku Urdu „obywatelowi Pakistanu, powiązanemu z Talibami". O sprawie tego dziennikarskiego śledztwa pisał również American Media Institute.

„Dokument ostrzega, że ’przygotowania’ do ataku w Indiach są w toku oraz przewiduje, że spowoduje to apokaliptyczną konfrontację z Ameryką" – napisano w artykule, który dalej informuje, że tłumaczenia na język angielski dokonał pracownik Harvardu, a treść została zweryfikowana przez kilku oficerów wywiadu, zarówno emerytowanych, jak i nadal pozostających w służbie.

„USA Today” podało, że trzech z tych oficerów, po przejrzeniu zawartości, stwierdziło, że uznają dokument za autentyczny na podstawie jego wyjątkowych cech oraz na języka opisującego przywódców, styl oraz religijne słownictwo, które to odpowiadają innym dokumentom ISIS

Sekretarz indyjskiego ministra spraw wewnętrznych M.A. Ganapathy nazwał ten dokument „bzdurą", co sugeruje, że jednak ISIS przygotowuje się do ataku na Indie, by sprowokować konfrontację z USA [15]. Jeśli ten dokument jest fałszywką to i tak rodzi to poważne pytania, biorąc pod uwagę związki MI6 i CIA z ISIS oraz fakt, że zarówno ostrzeżenie przed atakiem jak i katastroficzne proroctwo pochodzą z tego samego źródła, które przede wszystkim stworzyło zagrożenie. Jednak MSW Indii nie wyjaśniło, dlaczego użyło akurat określenia „bzdura". Również zachodnie rządy, wywiady ani media nie wyjaśniły powodów publikacji tej historii, która wywołała spore zamieszanie na świecie.

Natomiast w zeszłym miesiącu MSW Indii ogłosiło prace nad narodową strategią walki z ISIS [16]. Po powyższych prasowych publikacjach natrafiono na wiele wywiadowczych śladów, aresztowano wiele osób w całych Indiach. Są doniesienia o zwiększonej propagandzie radykalizmu spod znaku ISIS w 10 stanach.

Również w zeszłym miesiącu aresztowano brytyjskiego lekarza z rejonu Jammu i Kaszmiru za podkładanie bomb-samoróbek [17]. Policja oświadczyła, że jest on fizjoterapeutą nazwiskiem Baba żyjącym w Londynie od 2006 r., który powrócił do tej rejonu doliny 3 miesiące temu.

Jak to się dzieje, że wszystkie tropy łączące Al-Kaidę, ISIS i terrorystów w dolinie Jammu i Kaszmiru prowadzą do Wielkiej Brytanii? Co ważniejsze, dlaczego te tropy nie są podejmowane przez indyjskie służby wywiadu? Dziwne, że sygnały wywiadowcze tak aktywnie sprawdzane przez służby Indii pochodzą również z tego kraju. Jak możemy sformułować strategię naszych agencji bezpieczeństwa wobec zagrożeń, które świadomie ignorujemy i nie próbujemy zrozumieć?

Wiele grup terrorystycznych jest sponsorowanych przez państwa jak i narody. Pomimo, iż wszystkie dowody w końcu prowadzą ku północno-zachodnim rubieżom Indii, to nie próbujemy dowiedzieć się czegoś więcej o tych grupach, ich akcjach, trybach i historii działania, a co powinno kierować nami [czyli Indiami – przyp. red.] jako trzecim największym krajem neutralnym. Całkowicie zignorowaliśmy ten aspekt. Nie przeprowadzono nawet najbardziej podstawowego śledztwa w zakresie medycyny sądowej w sprawie zamachów na pociągi w Bombaju (elementu serii z Hiszpanii i ataków 26 listopada) [18]. Mamy nadzieję podjąć ten nowy kierunek.

Nowym zjawiskiem, powstałym po upadku ZSRR, jest rozlewanie się konfliktów między graczami sceny geopolitycznej na państwa znajdujące się na ich celowniku, jak Nigeria, Indonezja czy Indie. Podobnie było w czasach działalności Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej – kiedy macierzyste państwa (Anglia, Francja, Holandia, itd.) rozpoczynały wojnę w Europie, rozlewała się ona również na ich kolonie w Afryce i Indiach. Naruszenia interesów w krajach zależnych są bezwzględnie zwalczane aż do całkowitej eliminacji przeciwników i ich sojuszników.

W zależności od teatru działań akcje sabotażowe noszą różne nazwy a rządy stosują przeciw nim rozmaite działania prewencyjne. Niestety, w Indiach nie ma wszechstronnych opracowań nt. terroryzmu z zachowaniem tej perspektywy. Nadzwyczajne poświęcanie uwagi terroryzmowi islamistycznemu i dżihadowi wynika z potrzeb emocjonalnych, jednak od ponad trzech dekad stanowią one mniej niż 1/4 liczby aktów terrorystycznych, popełnionych na terytorium Indii. Dywersja, sabotaż, zamachy, porwania, bomby wybuchające w zakładach czy miejscach symbolicznych są dokonywane przez całe spektrum grup terrorystycznych. Jednak ograniczamy i przejmujemy się tylko terrorystami dżihadu, przez co nasza odpowiedź wobec całokształtu problemu na przeważającym obszarze Indii jest nieskuteczna.

Tłumaczenie: Pokój na Ziemi
Źródło: Great Game India
Fot. www.corbettreport.com

__________________________________________________
[1] “Terror trial collapses after fears of deep embarrassment to security services”, Richard Norton-Taylor, The Guardian, June 1, 2015.
[2] “Now the truth emerges: how the US fuelled the rise of Isis in Syria and Iraq”, Seumas Milne, The Guardian, June 3, 2015.
[3] “The Red Line and the Rat Line”, Seymour Hersh, London Review of Books, Vol. 36 No. 8, April 17, 2014. Voltaire Network.
[4] Download the DIA August 2012 Report.
[5] “Pentagon report predicted West’s support for Islamist rebels would create ISIS”, Nafeez Ahmed, Insurge Intelligence, May 22, 2015.
[6] “Iraq crisis: Isis ‘has recruited at least 1,500 Britons’ to fight abroad, warns Birmingham MP”, Adam Withnall, The Independent, June 23, 2014,
[7] “Cardiff mosque: We were not involved in radicalisation”, ITV News, June 26, 2015.
[8] “Did this preacher groom the jihadi Britons? Notorious cleric visited mosque where terror brothers worshipped”, Sam Marsden, Jim Norton & Luke Salkeld, Daily Mail, June 22, 2014.
[9] “The jihadist schoolboy dubbed ’Osama Bin Bieber’: Teenager from Coventry ’fighting alongside ISIS terrorists in Iraq and Syria”, Sam Webb, Daily Mail, June 22, 2014.
[10] “Queen’s bank forced to deny that Osama Bin Laden had an account there after 14,000 documents seized from Cayman Islands branch”, Daily Mail, June 23, 2014.
[11] “Leader of Al Qaeda group in Iraq was fictional, U.S. military says”, Michael R. Gordon, The New York Times, July 18, 2007. « Al Qaïda en Irak : faut-il croire George Bush ou ses généraux ? », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 25 juillet 2007.
[12] “Kevin J. Bergner, Special Assistant to the President and Senior Director for Iraq”, Biography, The White House, 2007.
[13] “Britain warns India of possible terror attack by ISIS”, The Indian Express, January 20, 2015.
[14] “Islamic State recruitment document seeks to provoke ’end of the world’”, Sara A. Carter, USA Today, and American Media Institute, July 28, 2015.
[15] “ISIS document on attacking India rubbish: Home Ministry”, India Today, July 29, 2015.
[16] “Government plans several strategies to counter ISIS threat to India”, PTI Agency, August 1, 2015.
[17] “British doctor arrested in J&K for ’planting IEDS’”, Naseer Ganai, Daily Mail India, August 3, 2015.
[18] “Globalized Terror In A Liberalized World”, Great Game India, July 1, 2015.

Czytany 8496 razy