Andrzej Chodubski: Prognostyka jako wyzwanie metodologiczne w badaniu stosunków międzynarodowych
sobota, 17 grudzień 2011 01:00 prof. dr hab. Andrzej Chodubski
Przewidywanie przyszłości jest ważnym wyzwaniem badawczym. Dyktuje je zarówno teoria, jak i prognostyka życia, a zwłaszcza potrzeba przygotowania człowieka do zmieniających się realiów życia kulturowo-cywilizacyjnego.
Mirosław Sułek: Potęga jednostek politycznych w oczach polskich grup eksperckich w latach 2003-2011
poniedziałek, 12 grudzień 2011 01:00geopolityka prof. dr hab. Mirosław Sułek
Stosunki między jednostkami politycznymi są stosunkami między ludźmi – mają one charakter współpracy bądź walki. Z tego powodu część ludzi zajmuje się działalnością produkcyjno-usługową zorientowaną na okres pokoju, a część -zorientowaną na okres wojny. Zdolność do działania odzwierciedla moc ogólna, natomiast zdolność do walki (obrony) – moc wojskowa. Oto wyniki badań nad potęgą postrzeganą przez wybrane grupy eksperckie.
Tomasz Klin: Możliwości zastosowania metod potęgometrii dla wybranych celów analizy geopolitycznej
piątek, 04 listopad 2011 07:05 dr Tomasz Klin
Niniejszy artykuł stanowi przyczynek do tytułowego problemu, dotychczas niepodjętego przez badaczy geopolityki. W tekście zawarto rozważania nawiązujące do dwóch pytań: dlaczego warto podjąć tytułowy problem? oraz: jakie mogą być ścieżki metodologiczne w tego typu badaniach? W artykule zasygnalizowano problem badawczy, przedstawiono niektóre sugerowane drogi jego rozwiązania, jednakże bez ambicji sformułowania konkluzji ostatecznych; celem jest raczej zachęta do dalszej debaty naukowej w tej dziedzinie.
Grzegorz Rossa: Zastosowanie metod historycznych i matematycznych do badania wybranych zagadnień geopolitycznych
czwartek, 28 październik 2010 00:00 Grzegorz Rossa
Długość czasu trwania złożonych formacji geopolitycznych w zlewniach Eurazji i Morza Śródziemnego.
Z historii wiemy o łączeniu się państw małych w większe i rozpadach państw większych na mniejsze. Przedmiotem badania jest stwierdzenie, czy ten proces jest opisywalny. Czy przebiega chaotycznie, czy jest zdeterminowany jakimś czynnikiem (czynnikami). A jeżeli tak, to czy podlega jakimś regułom. Czy te reguły można wyrazić. Wreszcie, czy te reguły pozwalają na prognozowanie.