Wydrukuj tę stronę
sobota, 21 grudzień 2013 10:12

Maurycy Mietelski: Zacieśnienie współpracy turecko-węgierskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Turkey-Hungary  Maurycy Mietelski

Węgry kontynuują swoją ofensywę na Wschód. We wtorek i środę węgierski premier Viktor Orbán przebywał w Turcji, gdzie spotkał się z szefem tamtejszego rządu i tureckimi biznesmenami. 

Przypomnijmy, że na początku października, minister gospodarki narodowej Mihály Varga zapowiedział, iż jego kraj rozpoczyna program „otwarcia drzwi na Wschód”. W tym samym miesiącu pełnomocnik rządu ds. kontaktów ze Wschodem Péter Szijjártó, odwiedził Indie i Koreę Południową, natomiast w Budapeszcie gościli przedstawiciele japońskiego rządu. Efektem było podpisanie szeregu umów gospodarczych i otwarcie tamtejszych rynków na węgierskie produkty. Podobnymi ustaleniami zakończyła się dwudniowa wizyta węgierskiego premiera Viktora Orbána w Turcji.

Węgiersko-turecka współpraca gospodarcza

Szefowi węgierskiego rządu w Turcji towarzyszyło ponad 120 biznesmenów i przedsiębiorców, reprezentujących branże budownictwa, rolnictwa, technologii informacyjno-komunikacyjnych, przemysłu maszynowego, farmaceutycznego, chemicznego, ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wszyscy uczestniczyli w odbywającym się w Ankarze Turecko-Węgierskim Forum Biznesu. W swoim przemówieniu, V. Orbán powiedział, że „chętnie oferuje” tureckim biznesmenom szlaki handlowe do swojego kraju. Węgry są bowiem dobrze ulokowane geograficznie, aby być miejscem handlu między Wschodem i Zachodem. Zgodnie z umowami zawartymi podczas tej wizyty, tureccy biznesmeni mogą otrzymać dwu- lub trzyletnie wizy pozwalające im na wjazd do Unii Europejskiej.

Głównym celem obu państw jest podniesienie dwustronnej wymiany handlowej do 5 mld USD w 2020 r. Obecnie wskaźnik ten wynosi ponad 2,1 mld USD. Węgierski eksport do Turcji ma obejmować przede wszystkim produkty branży motoryzacyjnej, technologie do wytwarzania energii elektrycznej oraz wydobywania gazu i ropy naftowej. Węgrzy oferują również pomoc w zakresie ochrony środowiska, recyclingu tworzyw sztucznych, opieki zdrowotnej czy rozwoju rolnictwa. Podpisano w tym zakresie szereg umów. W Stambule ma powstać Węgiersko-Turecki Dom Handlowy, nad którym pieczę mają sprawować węgierski Import-Export Bank oraz turecki Bank Rozwoju Przemysłowego. Wspólne działania mają też podjąć węgierskie i tureckie przedsiębiorstwa zajmujące się magazynowaniem złóż gazu ziemnego. W środę szereg umów podpisały również banki działające na terenie obu państw [1].

Nie tylko gospodarka

Wizyta węgierskiego premiera nie miała jedynie gospodarczego wymiaru. V. Orbán rozmawiał w środę ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoğanem, a na konferencji prasowej po spotkaniu stwierdził, że Węgry popierają przystąpienie Turcji do Unii Europejskiej. Dodał, że Turcja z powodu swoich sukcesów gospodarczych, powinna mieć przywilej ruchu bezwizowego do strefy Schengen, jeszcze przed wejściem do Unii. Premier Erdoğan nie pozostał dłużny i zapowiedział zniesienie obowiązku wizowego dla Węgrów, chcących przyjechać do Turcji. Szef tureckiego rządu podkreślił również, że pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej czyli Czechy, Polska i Słowacja mogą także stać się jednymi z najważniejszych partnerów Turcji w Europie [2].

Premier Węgier wziął również udział w otwarciu Węgierskiego Centrum Kultury w Stambule, natomiast turecki minister kultury i turystyki Omer Celik podziękował Węgrom za konserwację zabytkowych pozostałości z czasów Imperium Osmańskiego [3]. V. Orbán wygłosił także przemówienie na Uniwersytecie Marmara w Istambule, przedstawiając osiągnięcia swojego rządu i wyjaśniając kontrowersje wokół nowej Konstytucji Węgier. Również tutaj doszło do podpisania kilku umów, pomiędzy uczelniami z obu krajów, natomiast sam węgierski premier otrzymał tytuł doktora honoris causa. Na zakończenie swojej wizyty,  V. Orbán spotkał się z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem [4].

Zrealizowanie zapowiedzi z początku roku

Intensyfikację w nawiązywaniu relacji gospodarczych ze Wschodem zapowiedziano w październiku, jednak pierwsze zapowiedzi odnośnie pogłębienia turecko-węgierskiej współpracy pojawiły się na początku roku. Po rozmowach między  V. Orbánem i R. T.  Erdoğanem do których doszło w lutym, obaj politycy zapowiedzieli zawiązanie rady strategicznej wyższego szczebla i utworzenie zespołu roboczego ds. energii. Także wtedy doszło do rozmów na temat zniesienia barier dotyczących handlu między oboma krajami i podniesieniu wymiany handlowej do poziomu 5 mld USD [5].

________________________________________
1. G. Rácz, „Orbán visits Turkey, seeks to jump trade 130%+”, 19.12.2013, w: http://www.bbj.hu/politics/orban-visits-turkey-seeks-to-jump-trade-130percent+_73634.
2. „Turkey scraps visa requirement for Hungary”, 19.12.2013, w: http://www.politics.hu/20131219/turkey-scraps-visa-requirement-for-hungary/.
3. „Hungarian Cultural Centre opens in Istanbul”, 18.12.2013, w: http://www.kormany.hu/en/prime-minister-s-office/news/hungarian-cultural-centre-opens-in-istanbul.
4. „Orbán megmutatta a válságból való kiutat”, 18.12.2013, w: http://mno.hu/kulfold/orban-megmutatta-a-valsagbol-valo-kiutat-1201192.
5. „Orbán, meeting Erdoğan, says Turkey’s successes give Hungary encouragement”, 05.02.2013, w: http://www.politics.hu/20130205/orban-meeting-erdogan-says-turkeys-successes-give-hungary-encouragement/

Czytany 5238 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04