×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

Wydrukuj tę stronę
piątek, 07 sierpień 2009 19:55

Osetia Południowa - rok po wojnie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zdjęcia, które przedstawiamy poniżej zostały zrobione w niecały rok po wojnie. Byliśmy tam, obserwując wybory do osetyńskiego parlamentu. Przy okazji obserwowaliśmy, co zmieniło się przez ten czas. Osetia wciąż potrzebuje pomocy i wciąż, mimo pomocy na odbudowę, płynącej w lwiej mierze z Rosji, nadal nie udało rozwiązać się wszystkich powojennych problemów.

Życie po mału wraca na dawne tory, jednak ślady wojennych zniszczeń wciąż są bardzo widoczne na ulicach Cchinwali.

Wiele budynków publicznych zostało prowizrocznie zabezpieczonych. Wciąż czekają na swoją kolej odbudowy.

To jeden z najbardziej charakterystycznych miejsc powjenne stolicy osetyńskiej - wieżyczka czołgu wbita lufą w schody budynku mieszkalnego. Ta wieżyczka należała do czołgu gruzińskiego z kolumny atakującej osetyńską stolicę. Czołg został rozbity celnym strzałem z granatnika ręcznego osetyńskiego obrońcy. Siła wybuchu była tak wielka, że, jak opowiadają Osetyńczycy, poszybowała w górę, by następnie lufą z impetem wbić się w betonową podstawę schodów. Teraz jest żywym pomnikiem minionej wojny. Prawdopodbnie będzie tym symbolem już na zawsze.

Panorama Cchinwali. Czerwone dachy domów zostały położone już o wojnie. To zabezpieczenie pokazuje jak wiele było zniszczeń.

Nie wszystko jednak udało się naprawić. Oto jeden z wielu mieszkalnych bloków w stolicy.

Wiele domów wciąż pozbawionych jest nawet okien. Mniej zamożnych mieszkańców Cchinwali wciąż nie stać na taki luksus.

Takich porzuconych, "rozstrzrelanych" wraków nie brakuje.

Jednak Osetyńczycy nier tracą ducha. Wśród ruin i powojennej biedy osetyńska flaga zawsze dumnie łopoce na wietrze. Osetyńczycy przeżyli i ocalili państwo. Teraz toczą bój o jego uznanie.

Foto:

© Europejjskie Centrum Analiz Geopolitycznych. Powielanie dozwolone tylka za jednoczesnym podaniem właściciela praw  autorskich i linku do strony.

Czytany 14412 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04