Dharna rozstrzygnie indyjskie wybory?

niedziela, 26 styczeń 2014 14:03

arvind-kejriwal  Info ECAG

Bierny protest, zorganizowany przez Arvinda Kejriwala, charyzmatycznego lidera populistycznej, antykorupcyjnej partii AamAadmi zdynamizował indyjską scenę polityczną przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

 

zimbabwe_referendumgeopolityka  dr Błażej Popławski

16 marca 2013 roku w Zimbabwe odbyło się referendum konstytucyjne. 19 marca ogłoszono jego wyniki. Mieszkańcy Zimbabwe głosowali za reformą ustroju. Projekt poparły główne partie kraju. Najwięksi malkontenci Konstytucji zostali pobici przez policję i trafili do aresztu. Czy nowelizacja Ustawy Zasadniczej ma szansę zmienić status kraju i wydźwignąć go z politycznego i gospodarczego niebytu?

street_by_the_river  Marcin Maroszek

Po raz pierwszy od wielu lat wynik październikowych wyborów prezydenckich w Wenezueli do samego końca pozostawał niewiadomą. Zjednoczona opozycja z silnym reprezentantem na czele przez długi czas toczyła wyrównaną walkę z urzędującym prezydentem. Ostatecznie, Hugo Chavez został wybrany na kolejną kadencję. Co oznaczają zmiany, jakie dokonały się w Wenezueli na przestrzeni ostatniego roku? Czy będą prologiem trwałej metamorfozy?

chavez


  Marcin Maroszek

Po raz pierwszy od wielu lat wynik zaplanowanych na październik 2012 r. wyborów prezydenckich w Wenezueli pozostaje niewiadomą. Zjednoczona opozycja z silnym reprezentantem na czele i odnawiająca się choroba Hugo Chaveza mogą doprowadzić do zasadniczych zmian na wenezuelskiej scenie politycznej.

Turkmeński Medżlis będzie dwupartyjny

czwartek, 19 grudzień 2013 13:14

turkmenskie_wybory  Info ECAG

Aż trzy dni liczono głosy w wyborach do parlamentu Turkmenistanu. Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Gurbangułego Berdimuhamedowa – tym razem miało być w pełni demokratycznie i wielopartyjnie. No i jest.

arkadaggeopolityka  Konrad Rękas

Elekcja parlamentarna w Turkmenistanie, rozpisana na 15 grudnia 2013 r. – ma stanowić domknięcie procesu nadawania republice cech demokratycznych. Turkmeni jednak trochę odmiennie rozumieją te zasady, mocno naginając rozpowszechnioną na obszarze poradzieckim "doktrynę suwerennej demokracji".

Zawsze Rahmon

czwartek, 07 listopad 2013 12:13

rahmon3  Info ECAG

Urzędujący prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon uzyskał 83,6% głosów, a tym samym został wybrany na kolejną kadencję – podała Centralna Komisja Wyborcza tej środkowoazjatyckiej republiki.

Męska gra - wybory prezydenckie w Tadżykistanie

czwartek, 24 październik 2013 08:31

rahmon4  Info ECAG

Kandydatce opozycji Ojnihol Bobonazarowej nie udało się zebrać 210 tys. podpisów wymaganych do rejestracji w wyborach prezydenckich w Tadżykistanie. 6 listopada zmierzą się więc sami mężczyźni – urzędująca głowa państwa Emomali Rahmon nominowany przez Ludową Partię Demokratyczną, Tolibbek Buchorijew z Partii Agrarnej, Olimdżon Bobojew z Partii Reform Ekonomicznych, Ismoil Talbakow z Partii Komunistycznej, Abduhalim Gafforow z Partii Socjalistycznej i Saidżaffar Ismonow z Partii Demokratycznej. 

W Rumunii bez niespodzianek

wtorek, 11 grudzień 2012 08:25

PP-DD  Info ECAG

Po policzeniu 99,56% głosów w wyborach parlamentarnych w Rumunii – nie ma niespodzianek. Pewnie wygrała je Unia Socjal-Liberalna, zdobywając 58, 61% głosów w Izbie Deputowanych i 60,07% w Senacie.

 

Info ECAG: Kto będzie kolejnym gagauskim baszkanem?

poniedziałek, 07 kwiecień 2014 08:14

kurkciu  Info ECAG

Szef Autonomii Gagauskiej Michaił Formuzał zapewnił, że nie będzie ingerować w wybory kolejnego baszkana. Pod koniec roku dobiegnie końca jego druga kadencja na urzędzie i zgodnie z prawem nie może ubiegać się już o reelekcję. 

Strona 1 z 10