Podsumowanie projektu Libia 2011

sobota, 31 grudzień 2011 10:11

Libiamapa map  ECAG

Mija niespełna dziesięć miesięcy od rozpoczęcia przez NATO agresji wojskowej na Libię. Działania militarne oparto o rezolucję RB ONZ 1970 oraz 1973, których niejasna konstrukcja w aspekcie de jure stanowiła de facto legitymizację dla zbrojnego zamachu stanu. Opór sił lojalistycznych wobec wspieranych przez koalicję 40 państw wywrotowców doprowadził do przerodzenia się konfliktu w regularną wojnę domową. 

Poparcie dla 'arabskiej wiosny'

niedziela, 18 grudzień 2011 09:42

poll  ECAG

Globalne badanie przeprowadzone przez międzynarodową socjologiczną grupę badawczą Globe Scan na zamówienie BBC, pokazało, że Rosja, Indie i Pakistan to jedyne państwa (wśród objętych badaniem), w których większość respondentów negatywnie odnosi się do wydarzeń nazywanych „arabską wiosną”.

Co naprawdę dzieje się w Benghazi?

środa, 14 grudzień 2011 18:55

fist

  ECAG

Oficjalne media, oraz przedstawiciele NRT (Narodowej Rady Tymczasowej) informują, że wielotysięczna demonstracja w Benghazi była spowodowana uciskiem ludności. Według tych wypowiedzi, mieszkańcy Benghazi domagają się, by z rządu zostały usunięte wszystkie osoby związane z dawnym „reżimem”. Te głosy zdaniem niezależnych obserwatorów wydarzeń w Libii dalekie są od prawdy i ukrywają rzeczywistą skalę protestów.

Rebelianci z Misraty skradli 80 czołgów

poniedziałek, 12 grudzień 2011 09:09

czolgi  ECAG

Jak donosi portal Algieria ISP rebelianci z Misraty skradli 80 czołgów z koszarów „32 Batalionu Chamisa” (syna  Muammara Kaddafiego) znajdujących się w mieście Mesda. Zostały one przewiezione do Misraty przez bataliony rebeliantów Elnokhba, oraz  Sed i Istiklal.

rebelsi  ECAG

Setki mieszkańców libijskiej stolicy, oraz policjanci demonstrowali w środę (7.12. 2011) przeciwko uzbrojonym bandom przeciwników Muammara Kaddafiego, którzy nie złożyli broni i koczują w obozach na peryferiach Trypolisu. Mężczyźni, kobiety, dzieci przeszli z libijskimi flagami przez centralne ulice Trypolisu. Jak donosi agencja „France Presse” demonstracja była zorganizowana przez urząd miasta i wsparta przez „tymczasowy rząd Libii”.

aishakaddafi  ECAG

Od 15 stycznia 2012 roku główny kanał telewizyjny libijskiego ruchu oporu w syryjskiej telewizji Al-Rai kontrolować będzie córka Muammara Kaddafiego, Aisha. Taką decyzję podjął właściciel iracko-syryjskiego kanału Miszan Dżaburi.

emigrantblack  ECAG

Tysiące czarnych, afrykańskich imigrantów mieszkających w Libii zostało zmuszonych do opuszczenia kraju na skutek wojny domowej. Ich exodus miał wpływ na status ekonomiczny ich rodzin – pisze dla BBC Thomas Fessy z Dakaru.

libyan_rebels  ECAG

Portal RIA Novosti podał informację o przybyciu do Syrii libijskich „ochotników”, po oświadczeniu lidera Narodowej Rady Tymczasowej Mustafy Abdel Dżalila o poparciu syryjskiej rebelii.

bullety  ECAG

Jak twierdzi dziennikarz Jason Ditz z amerykańskiego portalu antiwar.com - podczas spotkania w Stambule NRT (Narodowa Rada Tymczasowa) zasugerowała, możliwość wsparcia syryjskiej opozycji, przez dostarczanie broni i gotowych do walki rebeliantów.

libya_rebel  ECAG

W czasie, gdy w Trypolisie formuje się nowa armia, której pierwsze oddziały przemaszerowały przez miejski hipodrom, rebelianci z Misraty ostentacyjnie zrezygnowali z przyłączenia się do defilady. Odmawiają również uznania legalności nowej armii i wykonywania rozkazów wydawanych przez któregokolwiek z trypolijskich przedstawicieli powstających struktur wojskowych.

Strona 1 z 10