Remigiusz Ratajczak: Teoria manipulacji – dziesięciopunktowy kanon według Noama Chomsky'ego
środa, 29 kwiecień 2020 13:03Ryszard Zając: Inny świat. Postpandemiczne redefinicje percepcji…
poniedziałek, 13 kwiecień 2020 15:39Ryszard Zając
Trwa globalna pandemia. Jej bezpośrednim skutkiem jest i będzie śmierć dziesiątków tysięcy ludzi oraz głęboki kryzys społeczno – gospodarczy. Ale skutkiem dalekosiężnym stanie się zmiana priorytetów i celów strategicznych, także w wymiarze globalnym. Skali, rodzaju i kierunku tych zmian nie sposób prognozować tylko w oparciu o naukę. Bardziej potrzebna wyobraźnia…
Justyna Janik: Koronawirus: Młot i Taniec
poniedziałek, 13 kwiecień 2020 15:09Justyna Janik
Dotkliwe ograniczenia zabezpieczające przed epidemią koronawirusa powinny potrwać kilka tygodni, nie powinniśmy móc zaoserwować ogromnego szczytu zachorowań później, a wszystko to jest możliwe do zrealizowania przy poniesieniu umiarkowanych kosztów społecznych. Możliwe jest uratowanie milionów żyć. Jeżeli nie wdrożymy takich ograniczeń, dziesiątki milionów ludzi zostaną zarażone, wielu z nich umrze, razem ze wszystkimi osobami, które w tym czasie będą potrzebować intensywnej opieki medycznej z innych przyczyn — dlatego, że w takiej sytuacji zawali się nasz system ochrony zdrowia.
W ciągu jednego tygodnia państwa na całym świecie zmieniły swoje podejście do tematu pandemii z„koronawirus to nic poważnego” na „wprowadzamy stan wyjątkowy”. Niemniej jednak, wiele państw ciągle nie robi w tej sprawie wiele. Dlaczego?
Jak może wyglądać następne 18 miesięcy, jeżeli naszym przywódcom uda się kupić trochę czasu?
Ronald Lasecki: Kryzys rządowy w Iraku (7 lutego-2 marca 2020 r.)
czwartek, 19 marzec 2020 07:08Ronald Lasecki
Od 2003 r. Irak jest areną rywalizacji o wpływy okupujących kraj USA i Iranu rozbudowującego swe wpływy szczególnie po czerwcu 2014 roku, za pośrednictwem tworzonych do walki z Daesz milicji zorganizowanych w formacji al-Haszd al-Szabi (Jednostek Mobilizacji Ludowej). Teheran dąży do wymuszenia na USA całkowitego wycofania ich wojsk okupacyjnych z Iraku, natomiast Waszyngton chce pozostać w tym kraju do czasu zniwelowania w nim wpływów Iranu.
Dr płk Eugeniusz Januła: UKŁAD WARSZAWSKI – ASPEKT POLITYCZNY
poniedziałek, 27 styczeń 2020 19:45Dr płk Eugeniusz Januła
Opinia publiczna powoli zapomina o zbrojnej formule panowania ZSRR w Europie Środkowo Wschodniej. Tą formułą był Układ Warszawski.
Józef Kubica: Rola i znaczenie sił zbrojnych RP w systemie obrony państwa
czwartek, 20 czerwiec 2019 13:22dr Józef Kubica
Armia jest swego rodzaju wizerunkiem państwa. Jest też jego podstawowym instrumentem w zakresie obrony i ochrony suwerenności i prestiżu. Mimo że świat zmierza niezwykle pokrętną jednak drogą w kierunku modelu pokojowego, to jednak siły zbrojne były i będą w dalszym ciągu jednym z podstawowych atrybutów niepodległości i integralności państwa [1].
Eugeniusz Januła: Bliski Wschód – tygiel przyszłej wojny światowej?
poniedziałek, 18 marzec 2019 20:09dr płk Eugeniusz Januła
Bliski Wschód jest już niemal tradycyjnie jednym z najbardziej zapalnych regionów świata. Krzyżują się tam interesy wielu krajów, a co niemniej ważne – także grup kapitałowych. W tym rejonie znajdują się też znaczące zasoby światowych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Istnieje również czysto ideologiczne zarzewie walk. Umiejscowiony jest tam zarówno Izrael, położony w samym sercu tradycyjnego obszaru arabskiego, jak też wojujące, przynajmniej propagandowo, państwa arabskie. Dogmatyczni islamiści stoją na stanowisku, że Izrael należy zniszczyć za wszelką cenę. Stąd nawet trudno się dziwić, że ten rejon świata stanowi swego rodzaju inkubator wszelkich ruchów ekstremistycznych, jak i zwykłego, nawet bandyckiego w przejawach – terroryzmu.
dr Marek Tyrała: Wojny kulturowe jako główny wyznacznik rywalizacji politycznej w Polsce w latach 1991–2011
wtorek, 15 styczeń 2019 18:19dr Marek Tyrała
Główne pytanie badawcze postawione w artykule: Jaki wpływ miały wojny kulturowe na proces rywalizacji politycznej w Polsce? Celem artykułu jest charakterystyka procesu rywalizacji politycznej w Polsce w latach 1991–2011. Scharakteryzowane zostaną koalicje wyborcze i gabinetowe, proces rywalizacji zostanie ukazany poprzez zjawisko „wojen” o charakterze kulturowym. Artykuł ma charakter interdyscyplinarny, problem badawczy będzie analizowany z perspektywy politologicznej, socjologicznej i filozoficznej. Próba odpowiedzi na postawione pytanie badawcze, może wnieść istotny wkład w dalsze badanie zjawiska „wojen kulturowych” w polskiej rywalizacji politycznej.
Monika Zawartka: Służby bezpieczeństwa publicznego wobec aspektów bezpieczeństwa publicznego
wtorek, 13 listopad 2018 09:48Monika Zawartka
Od momentu pojawienia się na Ziemi pierwszych ludzi, bezpieczeństwo i jego zapewnienie, stało się jedną z podstawowych potrzeb. Na przestrzeni czasu, pojęcie bezpieczeństwa i sposób jego postrzegania ewoluował. Współcześnie bezpieczeństwo i jego zakres dotyczy wielu sfer takich życia zarówno w ujęciu indywidualnym, jak i zbiorowym. Należy tu zatem wskazać społeczne obszary bezpieczeństwa, w tym życie rodzinne, ale również sfer terytorialnych, politycznych, gospodarczych, ekonomicznych, ekologicznych oraz militarnych. Współczesna nauka zajmuje się badaniami nad pojęciem oraz postrzeganiem, a także oceną bezpieczeństwa. Każda żyjąca istota posiada szereg potrzeb, a jedną z głównych i najważniejszych jest właśnie bezpieczeństwo, które każdy postrzega w inny sposób, lecz dla wszystkich jest równie istotne. Niewątpliwie istotność bezpieczeństwa zależna jest od wielu czynników, które ulegają stałym przemianom.
Eugeniusz Januła: GROM – szpica polskich wojsk specjalnych
czwartek, 18 październik 2018 18:16dr płk Eugeniusz Januła
Pamięci ppłk Leszka Drewniaka poświęcam – człowiekowi, któremu GROM zawdzięcza najwięcej...
GROM to wojskowa wyspecjalizowana w działaniach antyterrorystycznych. Później rozwinięto jej nazwę na Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego. Historia głosi, że nazwa nawiązuje między innymi bohatera, jakim był Gromosław Czempiński, który uratował oficerów wywiadu Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych poprzez zorganizowanie ich ewakuacji z Iraku.