Łukasz Reszczyński
Łukasz Reszczyński: Geopolityka Chorwacji
Łukasz Reszczyński
Pograniczny charakter Chorwacji, w kontekście geopolitycznym, opierał się w przeszłości na relacji Północ-Południe, jednak wraz z wejściem tego kraju do Unii Europejskiej, charakter ten zmienił się wyraźnie na relację Zachód-Wschód. Warto prześledzić, jak doszło do tego istotnego przewartościowania w geopolityce najmłodszego stażem członka UE.
Łukasz Reszczyński: 'Porozumienie' Serbii z Kosowem i jego implikacje
Łukasz Reszczyński
Zawarte w Brukseli porozumienie pomiędzy Serbią a albańskimi władzami Kosowa przez każdą z zainteresowanych stron, oficjalnie przedstawiane jest jako sukces. Dla Prisztiny to de iure uznanie ich samozwańczego państwa przez Belgrad, dla Serbii bolesny kompromis niezbędny jednak na rzecz wyższego celu jakim jest członkostwo w UE, zaś dla samej Brukseli to kolejny „sukces” polityki stabilizacji Bałkanów Zachodnich.
Łukasz Reszczyński: Przypadki serbsko-kosowskie. Komentarz subiektywny
geopolityka Łukasz Reszczyński
Objęcie rządów w Serbii przez koalicję w znacznej mierze złożoną z konserwatystów jeszcze do niedawna mogło zwiastować pogłębienie napięcia w relacjach serbsko-kosowskich. Tymczasem postęp na drodze normalizacji obustronnych stosunków politycznych jest zaskakująco szybki.
Łukasz Reszczyński: Serbska burza po chorwackiej 'Burzy'
Łukasz Reszczyński
Ułaskawiająca decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego ONZ ds. Zbrodni w byłej Jugosławii (ICTY) wobec dwóch chorwackich generałów: Ante Gotoviny i Mladena Markača, to kolejny dowód podważający sens funkcjonowania tej instytucji, a także przykład specyficznego charakteru polityki Zachodu wobec Serbii i to w kontekście geopolityki.
Łukasz Reszczyński: Blaga demokracji
Łukasz Reszczyński
Recenzja: Erik von Kuehnelt-Leddihn, Demokracja – opium dla ludu, Wydawnictwo Prohibita, Warszawa 2012, 180 ss.
Łukasz Reszczyński: Batalia polityczna po rumuńsku
Łukasz Reszczyński
Od kilku już miesięcy wewnętrzna sytuacja polityczna w Rumunii stale się pogarsza, stawiając kraj w obliczu poważnego kryzysu. Ponadto, zaangażowanie podmiotów zewnętrznych może trwale naruszyć regionalny ład.
W Panoramie TVP 2 o zamachu w Bułgarii
ECAG
19 lipca ekspert Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych Łukasz Reszczyński udzielił krótkiego komentarza dla programu informacyjnego Panorama w TVP2. Wypowiedź dotyczyła sprawy środowego zamachu bombowego w Bułgarii, dokonanego na obywatelach Izraela.
Łukasz Reszczyński: Serbskie powyborcze przetasowania polityczne
Łukasz Reszczyński
W ciągu kilkunastu minionych lat wyborom w Serbii za każdym razem przypisywano znaczenie symbolicznego wyboru pomiędzy „zjednoczoną Europą” a Rosją. Tak było i tym razem, co wciąż świadczy o nieznajomości bądź braku chęci zrozumienia podstawowych wyznaczników serbskiej geopolityki. Ich ostateczny rezultat, mimo dość przewidywalnych wyników wyborczych, może jednak w pewnym stopniu zaskakiwać.
Łukasz Reszczyński: Wybory w Serbii a bałkańska polityka UE
Łukasz Reszczyński
Kwestia Kosowa stała się jednym z najistotniejszych wątków kończącej się kampanii wyborczej w Serbii i ma duże szanse wpłynąć na ich rezultaty. Cała sytuacja po raz kolejny potwierdza fasadowość polityki prowadzonej przez Unię Europejską na Bałkanach. Mimo wielu lat obecności wspólnoty międzynarodowej w tym regionie, wewnętrzne animozje o charakterze etnicznym i historyczne zatargi wciąż absorbują tamtejsze elity i społeczeństwa.
Łukasz Reszczyński: Geopolityka Macedonii - przyczynek
Łukasz Reszczyński
Geopolityczna rzeczywistość Bałkanów po kilkunastu latach reorganizacji i chaosu powoli zaczyna się klarować. W dość naturalny sposób najsłabsze podmioty stają się obszarem intensywniejszej rywalizacji tych, które z wspomnianego chaosu wyszły silniejsze.