sobota, 05 grudzień 2015 06:46

Ahmed Rajeev: Turcja i gniazdo szerszeni

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Ahmed Rajeev

Zachód ostrożnie unika jakiegokolwiek dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. Nowa, formalnie nieogłoszona, amerykańska polityka „wywołuj chaos i rządź” jest zasadniczo odświeżoną wersją brytyjskiej imperialnej koncepcji „dziel i rządź”. Ostatnio byliśmy świadkami podgrzewania przez USA konfliktu na Ukrainie [1] w celu wykreowania obszaru nieufności między Europą a Rosją. Widzieliśmy, jak Stany Zjednoczone wraz ze swoimi najwierniejszymi europejskimi partnerami politycznymi w Brukseli ułatwiali [2] gigantyczny napływ uchodźców, aby zdestabilizować Europę. Następujące po tym ataki w Paryżu [3] zszokowały Europę, stawiając Francję i Belgię de facto na linii frontu przeciw operującej w Europie dżihadowskiej guerrilli. A dzisiaj widzieliśmy, jak Turcja, kraj będący członkiem NATO, strącił rosyjski myśliwiec odrzutowy, aby na nowo zaognić konflikt regionalny.

Turcja jest jednym z kontrolowanych przez USA neokolonialnych państw, obdarzonych specjalną misją w ramach paradygmatu „Arabskiej Wiosny” [4]. Podwójna gra Turcji odzwierciedla na regionalną skalę podwójną grę USA. Wspierają ekstremistów religijnych takich jak Państwo Islamskie, al-Nusra, Dżaisz al-Fatah aby zwalczać Kurdów i szerzyć imperialistyczny neoottomański projekt na Bliskim Wschodzie. W ostatnich haniebnych wyborach [5], uznanych przez Zachód, Recep Tayyip Erdogan został upoważniony do służenia zachodnim interesom na polu regionalnej polityki. Niektórzy analitycy polityczni wskazywali wcześniej, że USA i niektóre kraje europejskie kupują z drugiej ręki ropę pochodzącą z Państwa Islamskiego od Turcji. Ponadto Państwo Islamskie w roli nielegalnego dostawcy tego nośnika energii było ekonomicznie korzystne dla tego bloku amerykańskiego, zanim rosyjskie siły powietrzne zaczęły bombardowania [6] pól naftowych, rafinerii i pojazdów transportowych ISIL. W związku z tym blok amerykański nosił się z zamiarem akcji przeciw Rosji, aby pobudzić swoje satelickie siły. Kiedy rosyjski samolot pasażerski stał się celem zamachu na Synaju [7], istniały solidne podstawy, by wierzyć, że luki w systemie bezpieczeństwa na lotnisku w egipskim Szarm el-Szejk zostały stworzone przez profesjonalistów z potężnej agencji dywersyjnej. Tym razem kraj NATO wysuwa się na czoło bezpośredniej konfrontacji zbrojnej z Rosją, aby zademonstrować siłę NATO i na nowo zagrzać do walki znajdujących się w odwrocie dżihadystów w Syrii [8].

W międzyczasie lobbyści w Waszyngtonie (neokonserwatyści, kompleks militarno-przemysłowy, lobby izraelskie i saudysjkie) ciężko pracują, aby uchronić Turcję przed jakimkolwiek rosyjskim odwetem. Teraz jest oczywistością [9], że turecka zbrodnia w postaci zestrzelenia rosyjskiego myśliwca była dobrze skoordynowaną prowokacją NATO.

W poprzednich latach Rosja zbliżyła się do Turcji. Wielu analityków uważało, że projekt Turkish Stream wzbogaci dwustronne relacje między krajami. Świat mógł obserwować szereg przyjaznych dyplomatycznych i kulturalnych wymian rosyjsko-tureckich i ciepłe kontakty osobiste między Władimirem Putinem i R.T. Erdoganem. Jednak jak powiedział rosyjski przywódca [10], Turcja zadała Rosji „cios w plecy” zestrzeliwując należący do niej samolot wojskowy. Z oświadczenia W. Putina wynikało jasno, że Rosja jest głęboko urażona i rozczarowana. Cienka polityczna linia w rosyjskiej kampanii antyterrorystycznej przebiega między naruszeniem kluczowych tureckich interesów a uniknięciem konfrontacji na szeroką skalę z NATO.

Poprzez strącenie rosyjskiego myśliwca w syryjskiej przestrzeni powietrznej, blok amerykański zastosował oczywistą prowokację wojenną. Posiada ona pewne głębsze konsekwencje dyplomatyczne. Po pierwsze, ten akt prowokacji przekreśla wszystkie poprzednie wielostronne umowy (takie, jak rozmowy wiedeńskie i negocjacje w ONZ) i pomniejsze umowy dotyczące Syrii. Obecnie dyplomacja zawiodła. Z drugiej strony to nieszczęsne wydarzenie rozwiewa wątpliwości w kwestii kim są prawdziwi przyjaciele i wrogowie Rosji. Ponadto ta niebezpieczna turecka prowokacja zaszkodzi regionalnej polityce bezpieczeństwa Unii Europejskiej i działaniom NATO na całym świecie. Narastająca rasowa i religijna nienawiść, która eksplodowała po atakach w Paryżu, przybierze na sile. Zwiększający się dyplomatyczny dystans między Zachodem i Rosją będzie bardziej spolaryzowany. Z kolei proponowany przez Rosję projekt Turkish Stream będzie anulowany, tak jak to miało miejsce z South Stream. Tymczasem Biały Dom i Wall Street uzyskają więcej instrumentów, aby wpływać na Ankarę i kierować całą sytuacją na Bliskim Wschodzie w kierunku korzystnym z punktu widzenia geostrategicznych interesów USA.

Ameryka nie potrzebuje żadnej bezpośredniej konfrontacji z Rosją. Ich regionalne neokolonialne pionki są od wykonywania amerykańskich planów. Zachodowi zależy na długim zaangażowaniu Rosji w wojnę, aby kraj został ekonomicznie osłabiony i bardziej przez to wrażliwy na polityczne niepokoje wewnętrzne.

W październiku tego roku na spotkaniu Klubu Wałdajskiego prezydent Rosji powiedział: „Pięćdziesiąt lat temu na ulicach Leningradu nauczyłem się jednej zasady: jeśli walka jest nieunikniona, uderz pierwszy” [11]. Dziś wie, że walka jest nieunikniona, że czas uderzyć jako pierwszy. Jednak czy rzeczywiście wie, kto jest prawdziwym wrogiem? Gdzie leży gniazdo szerszeni?

Ahmed Rajeev jest wydawcą stronie internetowej Bangla Hunters News, [] publikującym na stronie internetowej ORIENTAL REVIEW [].

Link do oryginalnego artykułu: http://orientalreview.org/2015/11/25/turkey-and-the-hornets-nest/
Fot. bocktherobber.com
Przekład: Jan Leder

_________________________________
1. http://orientalreview.org/2014/03/20/washington-sanctioning-democracy-and-hailing-nazism/
2. http://orientalreview.org/2015/09/21/who-is-twitter-luring-refugees-to-germany/
3. http://orientalreview.org/2015/11/14/1311-paris-massacre-pour-quel-profit/
4. http://orientalreview.org/2012/09/27/anti-american-autumn-follows-the-arab-spring/
5. http://journal-neo.org/2015/11/07/intimidation-and-manipulation-erdogan-s-akp-wins-election/
6. http://www.zerohedge.com/news/2015-11-19/caught-tape-russian-air-force-destroys-dozens-isis-oil-trucks
7. http://www.airlive.net/2015/10/breaking-metrojet-a321-crashes-in-sinai.html
8. https://www.youtube.com/watch?v=FqnoomfYy_4
9. http://www.reuters.com/article/2015/11/24/mideast-crisis-syria-stoltenberg-idUSB5N13J00120151124
10. http://en.kremlin.ru/events/president/news/50775
11. http://en.kremlin.ru/events/president/news/50548

Czytany 8410 razy